Mely p paraméterek esetén van 2 valós megoldása az (x-2p) ^2=-x-4p egyenletnek?


Valószínűleg abból kell kiindulni, hogy ennek az egyenletnek akkor van 2 valós megoldása, ha a D>0 (a diszkrimináns nagyobb, mint 0).

Ezek után 0-ra kell redukálni az egyenletet, s behelyettesíteni a D=b^2-4ac>0 egyenletbe az x^2, x, konstans együtthatókat?

Ha igen, hogyan tovább? Ha nem, akkor hogyan kell másképp csinálni?


2012. dec. 18. 17:38
 1/3 anonim ***** válasza:

Úgy kell, ahogy mondod.

Először felbontod a zárójelet:


x^2-4px+4p^2=-x-4p


Egy oldalra rendezzük:


x^2+x-4px+4p^2+4p=0

x^2+(1-4p)*x+(4p^2+4p)=0


a=1

b=(1-4p)

c=(4p^2+4p)


Két megoldás van, ha D=b^2-4ac>0


(1-4p)^2-4*(4p^2+4p)>0 -->ezt kell megoldani


1-8p+16p^2-16p^2-16p>0

1-24p>0

1>24p

1/24>p


Akkor van két megoldás, ha p kisebb, mint 1/24.

Remélem nem számoltam el sehol.

2012. dec. 18. 17:47
 2/3 A kérdező kommentje:

Még nem néztem át, de azért köszi!

Bízom benne, hogy nem számoltál el semmit... :) De azért én sem csukott szemmel írok, ha érted, mire gondolok...

2012. dec. 18. 17:56
 3/3 A kérdező kommentje:

Átnéztem, és tökéletesen számoltál.

Ezer köszönet! :)

2012. dec. 18. 18:26