Fizika Házifeladatom. Elmagyaráznátok?


Fizikából a holnapi napra kellene megcsinálnom ezt a két feladatot. (jegyet kapunk rá). A feladatoknál részletesen le kell írnom hogyan kaptam meg az eredményt. A MEGOLDÁSOK BENNE VANNAK a könyvemben de azzal nem sokat érek mivel nem értem hogyan jöttek ki. Kérem akinek van ideje és érti ezeket írja le. Előre is köszönöm a válaszokat!



Egy személyvonat 72 km/h sebességgel halad. A szomszédos pályán egy 100m hosszú tehervonat 36km/h sebeséggel jön a személyvonattal ellentétes irányban.


1 Mekkora a személyvonat sebessége a parthoz viszonyítva?

2 Mekkora a tehervonat sebessége a személyvonathoz rögzített vonatkoztatási rendszerben?

3 Mennyi ideig látja a személyvonat ablakán merőlegesen kinéző utas a tehervonatot?

4 Mennyi ideig látja önmaga mellett a tehervonat vezetője a 200m hosszú személyvonatot?

5. Mennyi ideig látja a személyvonatban ülő megfigyelő a tehervonatot ,ha az a személyvonattal egy irányba halad 36km/h sebességgel?


Végeredménye:

1 A két vonat egymáshoz viszonyított sebessége 30m/s nagyságú

2 AZ egymáshoz viszonyított sebesség most is 30m/s

3 A 100m-t ezzel a viszonylagos sebeséggel 3,33s alatt teszik meg tehát ennyi ideig látja az utas a tehervonatot.

4 Az út 200m így az idő 6,66s

A relatív sebesség most 10m/s , így a 100m hosszú tehervonat mellet 10s alatt halad el a személyvonat.



A folyó partján egymástól 50km távolságra lévő két város között hajó közlekedik.. A folyó sodrának irányában 2 óra, az áramlással szemben 3 óra a menetidő. Határozzuk meg a folyó vizének a sebességét és a hajónak a vízhez viszonyított sebességét!


Végeredménye:

(v+c)×t1 =50km és (v-c)×t2 =50km v=125/6 km/h és c=25/6 km/h.


2010. okt. 7. 11:41
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
És mit fogsz beadni megoldásként? Megkérdeztem a gyakorikérdéseken?
2010. okt. 7. 14:49
 2/14 anonim ***** válasza:

De azért segítek, ha válaszolgatsz...


Mennyi a két vonat sebessége m/s-ban kifejezve?

2010. okt. 7. 14:51
 3/14 A kérdező kommentje:
Nem tudom megcsinállni némelyik osztálytársam ilyenkor becsapná a füzetet a táskába és leszarná hogy nem tudja!!! de engem zavar ezért kérek segítséget, remélve hogy valaki segít, gyakorolni szeretném ezeket! am első sebessége 20m/s másodiké 10m/s
2010. okt. 7. 16:00
 4/14 anonim ***** válasza:
96%

Akkor most már érted, hogy a megadott válaszokban honnan jönnek ki a számok.


1. 20+10=30 Mivel szembe haladnak, sebességük összeadódik.

2. Itt is 30. Mivel a tehervonat szembe halad a személlyel, a sebességük összeadódik.


Kis példa: Két autó 1 km-ra van egymástól. Mindkettő 60 km/órával halad (már korábban elindultak, felgyorsultak). Hány másodperc múlva ütköznek? Hol találkoznak?


Külön-külön mindkettő 60 mp alatt tenné meg az 1 km-t, de mindkettő fogyasztja a távot. Így fele annyi idő alatt elfogy a táv. Természetesen mindkettő ugyanakkora távot tesz meg, tehát 30 mp múlva, 500 méternél találkoznak.


Az 1 km távot fél perc alatt akkor tenné meg az autó, ha 120-al menne. Jé, ez pont a két szembe hajtó autó sebességének összegével egyenlő!


Na, ha ezt megérted, akkor a többi rész sem okoz gondot.


A többi kérdés csak a sebesség=út/idő összefüggés behelyettesítésvel megválaszolható.

2010. okt. 7. 16:29
 5/14 A kérdező kommentje:
pont a többi kérdés nem megy! örülnék ha valaki konkrétan leírná az összes számítást ! így hátha sikerülne megértenem!
2010. okt. 7. 17:29
 6/14 A kérdező kommentje:
első kérdésben nem a parthoz viszonyítva hanem a tehervonathoz viszonyítva.
2010. okt. 7. 17:40
 7/14 A kérdező kommentje:
valaki írja le pls legalább az egyik feladatot.
2010. okt. 7. 20:08
 8/14 anonim ***** válasza:
92%

3. Fogjál két vonalzót, az egyik legyen sokkal hosszabb. Tegyél rá egy rotringkupakot, vagy egy szem gyurmát a hosszabbra, mindegy hova! Kezd el szembetolni a két vonalzót (párhuzamos pályán, ne ütközzenek)! A sebesség is mindegy. Meddig látja a gyurma a másik vonatot? Akkor látja meg, mikor a mozdony ütközője mellé ér, és addig látja, amíg az utolós ütköző is elmegy mellette. Ütközőtől ütközőig milyen hosszú a tehervonat? Száz méter.


Azt tudjuk, hogy az egyik vonat 10 m/s, a mási 20 m/s sebességgel megy, egymással szemben. Az olyan, mintha egy álló pontból nézve 30 m/s sebességgel húzna el egy vonat. A sebességek tehát összeadódnak. (Ezt a fenti autós példában beláthattad, te is azt mondod, hogy ezt érted.)


Innentől már aztán végképp egyszerű a dolog. 100 méter utat 30 m/s sebességgel mennyi idő alatt lehet megtenni?


v=s/t akkor t=s/v. Magyarul: sebesség egyenlő út/idő. (ezért km/h pl az autók sebessége, ha erre gondolsz, soha nem kevered össze, hogy mit mivel kell osztani), akkor idő=út/sebesség.


100 méter 30 m/sec sebességgel = 3,33 sec.


4. Ha az előzőt megértetted, könnyű lesz. A tehervonat vezetője mellett egy 200 méter hosszú szerelvény halad el. Ha nem vágod, tedd át a gyurmát a rövidebb vonalzóra, és figyeld! Az összeadott sebesség itt is 30 m/sec, a kérdés tehát az, hogy 200 méter utat mennyi idő alatt lehet megtenni 30 m/s sebességgel. Meglepő módon éppen kétszer annyi idő alatt, mint 100 métert. 200/30=6,66


5. Itt megfordul a helyzet. A személyvonat előzi a tehervonatot. Ilyenkor nem szembe mennek, hanem egy irányba, tehát nem a sebesség összege, hanem különbsége számít. Ez mindössze 10 méter/secundum. (Emlékszel, 36 km/óra az 10 m/sec!) A személyvonat 100 méter hosszú, ennek kell a megfigyelő előtt elhaladni. A kérdés tehát az, hogy 100 méter 10 m/s sebességgel mennyi idő. Ez épp 10 másodperc.

2010. okt. 8. 09:05
 9/14 A kérdező kommentje:
DE ez így nem jó ! konkrét kidolgozott példa kell!!! amit ha átnézek megértem! mert így nem tudom!
2010. okt. 8. 14:48
 10/14 anonim ***** válasza:

Hát apám, ha lusta vagy gondolkodni, akkor magadra vess. Ennél szájbarágósabban nem fogja neked senki elmagyarázni. Én meg főleg nem vesződök veled tovább.


A képletek amúgy benne vannak a szövegben, ha megterhel ennyi szöveg elolvasása, íratkozz vissza másodikba.


Csak a sírás megy, hogy "én ezt nem érteeeem". "Nekem kidolgozott példa keeeeell!". Hát akkor majd kidolgozod magadnak.


Józan paraszti ésszel kiszámolható dolgokról van szó.

2010. okt. 8. 17:21
1 2