Ez a matek feladat hogy jön ki?


Az x vektor z-tengely körüli 90 fokos elforgatottja?


Megoldás mátrix alakban:


0 -1 0

1 0 0

0 0 1


(1. oszlop: 0,1,0) (2. oszlop: -1,0,0) (3. oszlop: 0,0,1)


Ez hogy jött ki?



2023. márc. 16. 09:28
1 2
 11/19 A kérdező kommentje:

Olyat is olvastam, hogy ez a z-tengely körüli forgatás mátrixa:


cos(α) -sin(α) 0

sin(α) cos(α) 0

0 0 1



és ha α helyére most 90 fokot helyettesítek, akkor kijön:


0 -1 0

1 0 0

0 0 1



ha meg mondjuk 15 fokkal kellene elforgatni akkor:


cos(15) -sin(15) 0

sin(15) cos(15) 0

0 0 1



ami nem más, mint:


0.96 -0.26 0

0.26 0.96 0

0 0 1

2023. márc. 17. 10:29
 12/19 anonim ***** válasza:

Persze, ez így van. Gondolj megint a 2D esetre. Ha az x tengelyen lévő (1,0) pontot elforgatod az origó körül α szöggel, akkor a pont az egységkör mentén fog elmozdulni. Ennek az egységkörnek bármelyik pontjára igaz, hogy ha rávetíted az x tengelyre, akkor a sugárral együtt egy derékszögű háromszöget kapsz, melynek átfogója az egység hosszúságú sugár lesz. Szögfüggvényekkel felírva a befogókat (vagy ha úgy tetszik, a sugár mint vektor komponenseit) a szokásos jelölésekkel:

sin(α) = a/c, ahol c = 1, ezért a = sin(α)

cos(α) = b/c, ahol c = 1, ezért b = cos(α)

Tehát cos(α) lesz a vízszintes, sin(α) pedig a függőleges hosszúság, ezért az α szöggel elforgatott (1,0) pont a (cos(α), sin(α)) pontba fog kerülni.

Pontosan ezért látsz [cos(α), sin(α), 0]-t az általános mátrix első oszlopában (nyilván a harmadik, z komponens 0 lesz, hiszen nincs z irányú elmozdulás z tengely körüli forgatás esetén).


Ugyanígy belátható, hogy ha az y tengelyen lévő (0,1) pontot forgatjuk el α szöggel, akkor az meg a (–sin(α), cos(α)) pontba fog kerülni, ezért ez köszön vissza a mátrix középső oszlopából.

2023. márc. 17. 12:41
 13/19 A kérdező kommentje:

Találtam egy másik feladatot, ahol 15 fokkal kell elforgatni.


Azt nem teljesen értem. Mert ugye a fent említett mátrixba be lehetne helyettesíteni a 15-öt és akkor kijönne, hogy mennyi sin15, meg cos15, de ZH-n nem lehet számológépet használni.


Elvileg valahogy visszavezette a 90fokos forgatásra, emrt annak tudjuk a mátrixát.

Ezt nem tudod véletlenül, hogy hogy lehet, a különböző szögeket visszavezetni a 90fokosra?

2023. márc. 18. 13:08
 14/19 anonim ***** válasza:

Az ilyen feladatoknál általában nevezetes forgató mátrixokat kell használni. Pl. egy 75 fokos forgató mátrixot úgy is megkapsz, ha összeszorzol egy 30 és egy 45 fokos mátrixot, hiszen a mátrixszorzás a két mátrix egymás utáni elvégzését jelenti, így épp 75 fokot fog forgatni az eredményül kapott mátrix.

A ±30, ±45, ±60 fokos forgató mátrix felírásához pedig csak a nevezetes sin30, cos30, sin45, cos45 értékek kellenek.


90-ből meg úgy lehet 15 fokot csinálni, hogy kivonod belőle a 30-at meg a 45-öt, azaz –30 ill. –45 fokos forgató mátrixszal szorzod össze a 90-es mátrixot.

Vagy csak szimplán a 60-ast szorzod egy –45 fokossal, és akkor nem is kell a 90-es hozzá.

Bárhogyan is, a szorzásnál a mátrixok sorrendjére figyelni kell, mert ha rossz a sorrend, akkor 15 helyett esetleg –15 fokos mátrixot kapsz.

2023. márc. 18. 14:14
 15/19 A kérdező kommentje:

Köszi, ez tényleg működik, kipróbáltam és kijött a szorzással.


Azonban az a baj, hogy ha pl. 60 fokosból levonom a 45 fokot, azaz 60 fokos forgatás mátrixot összeszorzom a -45 fokossal, akkor is ilyen gyök(3)/2 * gyök(2)/2-et, kell számolni fejben.


A feladathoz van megoldókulcs, viszont nem teljesen értem, hogy mit csinál benne:

[link]


Például, hogy honnan jött az a 4*360 utána meg a 96*15 és ebből miért lett F^96, abból meg F^-6, meg az alatta lévő dolog sem teljesen tiszta.

2023. márc. 18. 14:47
 16/19 anonim ***** válasza:

A 90. hatvány ugye azt jelenti, hogy 90-szer szorozzuk meg a mátrixot önmagával (F^90), azaz 90-szer forgatunk 15 fokkal, összesen tehát 1350 fokkal. A 360 fokos forgatás ugye nem csinál semmit, ezért megnézte a megoldó, hogy a 360 hányszorosához esik az 1350 legközelebb: 4 × 360 = 1440, ez azonban felírható 15 többszöröseként is, hiszen mégiscsak 15 fokos az F mátrix: 96 × 15 = 4 × 360 = 1440. Ez lenne az F^96.

Mi a 90×15 fokos forgatásra vagyunk kíváncsiak (F^90), a 96×15-ről (F^96-ról) viszont tudjuk, hogy az 4 teljes, 360 fokos forgatásnak felel meg, azaz ténylegesen csak identitás mátrix, I. Magyarul, mi ennél 6 forgatással kevesebb forgatású mátrixot keresünk, azaz az identitáshoz képest –6×15 fokos mátrixot (F^–6), ami meg ugye épp egy –90 fokos mátrixot ad ki.

Az F^–6 és az F^90 ugyanazt a mátrixot jelenti valójában, hiszen F^–6 × F^96 = F^90 (a kitevők összeadása miatt), de az F^96-ról tudjuk, hogy végsősoron csak I, tehát F^–6 × I = F^90, azaz F^–6 = F^90.

Tehát azzal, hogy kiszámoltuk az F^–6-t, megválaszoltuk azt is, hogy mi lesz az F^90.

2023. márc. 18. 18:46
 17/19 A kérdező kommentje:

Köszi, így már érthetőbb.

Az F^-6-ot meg gondolom úgy kell kiszámolni, hogy veszem az F inverzét és azt emelem a 6.-ra.

2023. márc. 18. 19:38
 18/19 A kérdező kommentje:
Vagyis nem is kell kiszámolni az F^-6-ot, meg semmilyen inverzet, mert az pont a -90 fokos mátrix, tehát csak a 90 fokos forgatás kell és azt kell -1-el beszorozni.
2023. márc. 18. 19:42
 19/19 anonim ***** válasza:
18: Így van.
2023. márc. 18. 20:02
1 2