Egy faliórának 3 mutatója közül az egyik az órát, a másik a percet, a harmadik a másodpercet mutatja. Egy légy rászállt a másodperc mutatóra és megkezdte egyórás utazását. MI a megoldás, ha?
Ezután ha két olyan mutató fedte egymás, amelyek egyikén a légy volt, akkor a légy átszállt a másik mutatóra. Hányszor ért körbe a légy egy óra alatt?
(6. Osztályos gyerek házija és nem nagyon boldogulunk.. tudnátok segíteni? Az a logikánk, hogy az első 12 percben biztosan a perc és másodperc mutatók között ugrál, 12:01:01, 12:02:02…. 12:12:00-nál viszont visszamegy az óramutatóra? … innen meg már elakadtunk..
20,21,40,41,60 a lehetséges válasz, ebből a 60-t kizártuk…talán…)
Nem kell emiatt elkeseredni. Az ilyen feladatoknál vagy beugrik valami ötlet, vagy nem. Először én is a részletekan gondolkodtam, de az nyilván nem nagyon követhető.
Az ötlet:
A másodpercmutató percenként egyszer jár körbe. Egy óra alatt hatvanszor. A légy vagy rajta utazik, vagy nem. Amikor átszáll egy másik mutatóra, a másodpercmutató üresen száguld tovább. A másodpercmutató minden körben találkozik mindkét másik mutatóval. Légy elindul elindul a másodpercmutatón. Utoléri az óramutatót és átszáll. Az a lényeg, hogy leszáll a gyors "járműről". A másodperc mutató megy egy kört és a visszaül rá. De a percmutató leveszi. A másodpercmutató megint megy egy kört. És lekapja a legyet a percmutatóról.
A lényeg: három körből kettőben a percmutató üresen köröz és csak egyben viszi körbe a legyet. Vagyis a légy 60/3=20 kört fog megtenni.
Nagyon szépen köszönöm, tényleg pofonegyszerű.
Kicsit fáradt vagyok, de ciki, hogy általános iskolás matek kifoghat rajtam egy percig is :D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!