100cm3 d.víz legfeljebb hány dm3 standard állapotú HCl-t képes feloldani és mekkora a keletkező oldat térfogata? A telített oldat sűrűsége 1,195 g/cm3, a telített oldat 39 m/m%-os

oldat

#gázok oldódása
2023. márc. 15. 10:50
 1/1 anonim ***** válasza:

A HCl az oldott anyag, ennek a mennyisége ismeretlen, jelöljük × grammnak.

A víz sűrűségét jó közelítéssel vehetjük 1.00 g/cm³-nek, tehát a víz tömege 100 gramm, ami ugye az oldószer az oldatban.

Tehát a 100+x gramm oldatban x gramm oldott anyag van. (m/m%=oldott anyag tömege÷oldat tömege, szorozva százzal és ugye az oldat az oldott anyagból és az oldószerből, áll.)

Erre fel tudsz írni egy egyenletet: 39=x÷(x+100)•100

Kijön x-re egy eredmény, ami a HCl tömege lesz, ezt moláris tömeggel át kell váltanod anyagmennyiségre (n=m÷M). Mivel std állapotban vagyunk, ezért Vm=24.5 dm³/mol, tehát az előbb megkapott mólból és a Vm-ből már könnyen ki tudod számolni a HCl térfogatát (V=Vm•n).

Az oldat tömegét úgy kapod meg, hogy a 100 gramm vízhez hozzáadod az x-re megkapott eredményt és a megadott sűrűséggel ki is tudod számolni a térfogatot (V=m/sűrűség). (Mértékegységekre figyelj!!!)


Az eredmény: V(HCl)=42.9 dm³, V(oldat)=137 cm³

2023. márc. 15. 21:47