100 cm3 desztillált vízben mekkora térfogatú , sztandard állapotú HCl-t oldunk fel ahhoz, ha az oldat 39m/m%-os és a sűrűsége 1,195 g/cm3?


#oldódás, számítási feladat
2023. márc. 6. 10:24
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

A sűrűség nem tudom mihez kell, de én a következőképpen számoltam:

100cm³ víz, az 100 g.

A m/m%, az moa/mo, vagyis oldott anyag tömege/oldat tömege.

Ez jelen esetben x (HCl tömege)/(x+100)

Vagyis, x/(x+100)=0,39

Innen csak egyenletmegoldás. Beszorozzuk x+100-zal, kivonunk mindkét oldalból 0,39 x-et, azt kapjuk, hogy 0,61x=39, innen x=63,93g.

Ebből megkapjuk az anyagmennyiségét, ha elosztjuk a moláris tömeggel. 63,93/(35,5+1)=1,75 mol.

Innen már csak annyi a feladat, hogy beszorzod 24,5-tel, mert standard állapotban annyi egy mol gáz térfogata (ebben most nem vagyok egészen biztos, szóval ha ti mást tanultatok, akkor azt használd).

Így nekem a végeredmény 42,91 dm³

2023. márc. 6. 10:51
 2/2 anonim ***** válasza:
19,6dm3
2023. márc. 8. 12:05