Kalinka44 kérdése:

Valaki kérem segítsen. Totálisan elvesztem... 500 cm3 0,2 mol/dm3 koncentrációjú kénsav oldat (H2SO4 készítéséhez hány cm3 98 m/m%-os 1,840 g/cm3 sűrűségű kénsav oldat szükséges?


2023. jan. 27. 11:01
 1/2 anonim ***** válasza:

m1*%1 + m2*%2 = (m1+m2)*%3


Van 0% koncentrációjú vized, meg 98% koncentrációjú kénsavad.

Ebből kellene neked 0.2 mol/dm3 koncentrációs kénsav oldatot gyártanod.

Moláris tömeggel vissza tudod számolni, hogy az a 0.2mol/dm3 milyen koncentrációjú oldat kell legyen.

2023. jan. 27. 11:15
 2/2 anonim ***** válasza:

Másik megoldás n=c*V=0.2*0.5= 0.1 mol


M(H2SO4)=98 g/mol


m(H2SO4)=n*M=98*0.1=9.8 g


m(H2SO4|98%)=9.8÷0.98=10g

(Ha ez a lépés így nem egyértelmű a százalékszámításból, akkor fordított aránnyossággal is gondolkozhatsz)


V=m/p (p helyett görög ró-t szoktak)


V=10/1.840= 5.4 cm³

2023. jan. 27. 12:19