Egy urnába behelyezünk 1-14ig a számokat, véletlenszerűen kiválasztunk 2 számot( visszatevés nélkül), mennyi annak a valószínűsége, hogy a két szám szorzata osztható 5el?2023. márc. 3. 17:10
1/15 anonim válasza:
Akkor osztható a szorzat öttel, ha az 5 vagy 10 szerepel a kiválasztottak között.
Innen megy?
2/15 A kérdező kommentje:
Nem tudom, hogy jó a gondolat menetem.
Ugya ha visszatevésnélkül történik a dolog, akkor az első helyre 14 számot húzhatok, másodiknál 13.
Akkor az összes eset 14*13 = 182
Kedvező meg ami 5el osztható, felsorolom a számokat 180ig ami osztható 5-el az 36 szám, 5,10,15,20...180
p = 36/182
Ez így oké?
2023. márc. 3. 17:32
3/15 anonim válasza:
2 a 14hez,1 a 7hez.(14 az összes lehetőség,abból 2 a jó lehetőség,és ezt még lehet egyszerűsíteni)
4/15 A kérdező kommentje:
Tessék? Ezt nem értem
2023. márc. 3. 17:37
5/15 anonim válasza:
Egyszerűbb a komplementer módszerrel:
P(se 5, se 10)=(12 alatt 2)/(14 alatt 2)=66/91
P(5 vagy 10)=1-66/91=25/91
Ezek szerint valami nem jó az előző megoldásban.
6/15 A kérdező kommentje:
de ezt,hogy?
2023. márc. 3. 17:42
7/15 A kérdező kommentje:
Hogy jön ki ez a 12 alatt a 2 meg ez a 14 alatt a 2
2023. márc. 3. 17:46
9/15 A kérdező kommentje:
én nem értem ezt
2023. márc. 3. 17:48
10/15 anonim válasza:
14 szám közül választunk 2-t.
Ha se 5, se 10 nincs a választottak között, akkor 12 közül kell választani 2-t.