Valószinűségszámítás, hogy?

Egy urnába behelyezünk 1-14ig a számokat, véletlenszerűen kiválasztunk 2 számot( visszatevés nélkül), mennyi annak a valószínűsége, hogy a két szám szorzata osztható 5el?
2023. márc. 3. 17:10
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
100%

Akkor osztható a szorzat öttel, ha az 5 vagy 10 szerepel a kiválasztottak között.

Innen megy?

2023. márc. 3. 17:28
 2/15 A kérdező kommentje:

Nem tudom, hogy jó a gondolat menetem.

Ugya ha visszatevésnélkül történik a dolog, akkor az első helyre 14 számot húzhatok, másodiknál 13.

Akkor az összes eset 14*13 = 182

Kedvező meg ami 5el osztható, felsorolom a számokat 180ig ami osztható 5-el az 36 szám, 5,10,15,20...180

p = 36/182

Ez így oké?

2023. márc. 3. 17:32
 3/15 anonim ***** válasza:
53%
2 a 14hez,1 a 7hez.(14 az összes lehetőség,abból 2 a jó lehetőség,és ezt még lehet egyszerűsíteni)
2023. márc. 3. 17:36
 4/15 A kérdező kommentje:
Tessék? Ezt nem értem
2023. márc. 3. 17:37
 5/15 anonim ***** válasza:
100%

Egyszerűbb a komplementer módszerrel:


P(se 5, se 10)=(12 alatt 2)/(14 alatt 2)=66/91


P(5 vagy 10)=1-66/91=25/91


Ezek szerint valami nem jó az előző megoldásban.

2023. márc. 3. 17:41
 6/15 A kérdező kommentje:
de ezt,hogy?
2023. márc. 3. 17:42
 7/15 A kérdező kommentje:
Hogy jön ki ez a 12 alatt a 2 meg ez a 14 alatt a 2
2023. márc. 3. 17:46
 8/15 anonim ***** válasza:
2023. márc. 3. 17:46
 9/15 A kérdező kommentje:
én nem értem ezt
2023. márc. 3. 17:48
 10/15 anonim ***** válasza:

14 szám közül választunk 2-t.


Ha se 5, se 10 nincs a választottak között, akkor 12 közül kell választani 2-t.

2023. márc. 3. 17:49
1 2