Egy metróállomáson mindkét irányban átlagosan 4 percenként jönnek a szerelvények, és kb. 30 másodpercet töltenek az állomáson. Mekkora eséllyel van egyszerre a megállóban mindkét irányban szerelvény?


Én így gondolkodtam:

4 perc = 240 másodperc

Egy "szakasz": 240 mp vonatvárás és 30 mp amíg ott áll a vonat, majd ez a "szakasz" kezdődik elölről, ez 270 mp.

Ebből kedvező, amikor áll a vonat az államoson: 30/270 = 1/9

Mivel az egyik irányban ÉS a másik irányban is kell lennie vonatnak, így ez: 1/9 * 1/9 = 1/81



2023. jan. 21. 21:31
 1/6 anonim ***** válasza:
48%

Geometriai valószínűséggel kell az ilyen folytonos idős feladatokat megoldani.


x eleme (0,4) és y eleme (0,4) négyzetet kell vizsgálni.

y = x+0,5 és az y = x-0,5 egyenesek közti terület az, ahol a két szerelvény egyszerre van benn.


Részletesebben nem írom le, ha a fenti Kínai, akkor néz meg kidolgozott pélfát a geometriai valószínűségre, itt ugynazt kell csinálni. Egy tíous feladat van, mindenhol azt kell alkalmazni kicsit a feladatra szabva.


Erre 3,75/16 = 23,43%-os valószínűség jött ki nekem.

2023. jan. 21. 22:26
 2/6 anonim ***** válasza:

Úgy "kell" megoldani, ahogy #1 írja (illetve nem "kell", de úgy a legegyszerűbb megoldani).


A te eszmefuttatásodban ott a hiba, hogy nem kell ugyanabba a "szakaszba" kerülnie a két metrónak, hanem lehetnek például egymás melletti szakaszban is; például ha a szakaszaid: 0-30, 30-60, 60-90, 90-120, 120-150, 150-180, 180-210, 210-240 - 210-270, akkor lehet, hogy az egyik metró a méréstől kezdett 23. másodpercben jön, ami az I. szakaszban van, míg a második a 36. másodpercben, ami pedig már a II.-ba kerül.

A másik dolog, hogy ha 4 percesnél nagyobb időintervallumot veszel, akkor az is előfordulhat, hogy egy irányból 2 metró is jön, az meg igencsak megnehezíti a számolást. Hasonló a gond akkor, hogyha 4 percesnél kisebb időintervallumot veszel, mert olyankor az is lehet, hogy nem jön egy sem, és akkor azzal kellene külön számolni. A 4 perc pont ideális, mivel 1 metró valamilyen formában biztosan lesz a megállóban.

2023. jan. 21. 23:47
 3/6 anonim ***** válasza:

> Mekkora eséllyel van egyszerre a megállóban mindkét irányban szerelvény?

A kérdés nem egyértelmű. Az egyik értelmezése az, hogy "véletlenszerű időpillanatban felnézve mekkora eséllyel látunk két szerelvényt", itt ugye az összes esetben benne van az is, amikor egyet sem látunk. A másik értelmezés, hogy "ha van szerelvény az állomáson, mekkora eséllyel van még egy, egy adott időpillanatban" a harmadik meg, hogy "az egyik szerelvény mekkora eséllyel találkozik a másikkal az idő alatt, míg a megállóban áll". Ezek egyre nagyobb esélyek.

2023. jan. 22. 09:30
 4/6 A kérdező kommentje:

#1 Most néztem róla videót. https://www.youtube.com/watch?v=0xW1IdYYSxU


Tehát egy 240*240-es négyzetről beszélünk.


P = kedvező/összes

összes: 240*240

kedvező: 240*240-210*210 (/2*2)


Ebből P = 15/49 = 30,61%

2023. jan. 22. 11:26
 5/6 anonim ***** válasza:

"P = kedvező/összes

összes: 240*240

kedvező: 240*240-210*210 (/2*2)"


Igen ennyi.


De az egyszerűsítésnél valamit elrontottál.


P = 13500/57600 = 0,234375

2023. jan. 22. 11:35
 6/6 A kérdező kommentje:

Oh, tényleg! Gondolom csak elütöttem a számológépen valamit.


Köszi mindenkinek a segítséget!

2023. jan. 22. 11:36