6. osztályos gyerek kapta házinak, de egyszerűen nem tudjuk megoldani.

Engedélyezett műveletek: +, -, *, /, zárójelezés


1., 108 204 (-84) 43 = (-151)

2., 106 45 16 24 = 76

3., 17 43 10 15 = 75

4., (-42) 55 35 30 = 126


Köszi előre is Mindenkinek!!!


2010. okt. 5. 09:18
 1/8 anonim ***** válasza:

Csókoltatom a kolleginát, kisebb számokkal is dolgoztathatna 6 - ban.


Első ránézésre a 2.

106-45*16:24=76


3.

17+43+10+15=75

2010. okt. 5. 14:31
 2/8 anonim ***** válasza:
Az előző hozzászóló 3. válasza nem jó, az 85...
2010. okt. 5. 14:35
 3/8 anonim ***** válasza:
Bocsánat, igaz a szólás, ez az első ránézés átka. Mindjárt töröm a fejem, bár hosszú volt a nap.
2010. okt. 5. 22:47
 4/8 anonim ***** válasza:

A 4. szerintem:

(-42)* (55+35): (-30)=126

2010. okt. 5. 22:59
 5/8 A kérdező kommentje:

Igen, az utolsóra nekem is hasonló megoldás járt a fejemben, csak az a baj, hogy a 30 az nem negatív a számsorban.:( Amúgy kijönne így.

Mindenesetre köszönöm szépen a segítséget!!!

2010. okt. 6. 06:54
 6/8 anonim ***** válasza:

Haskell programnyelven próbáltam ellenőrizni.


A másodikra van megoldás, és ha megengedjük az említett apró előjelmódosítást, akkor a harmadikra is.


Egyébként az összes többire NINCS megoldás, tehát a többi példában valami hiba lehet (mármint magában a feladatban).


Akit érdekel az ellenőrző program listája:


[link]


Ha valaki használni is szeretné, akkor a


[link]


fájljai közül a ,,műveletek'' nevű programot lehet letölteni:


[link]


Ubuntu (általában: Linux) alatt fut:


./muveletek 106 45 16 24 = 76


erre kiírja, milyen műveleti összeállításra lehet előállítani a jobb oldali számot:


(106 - (45 * (16 / 24)))

(106 - ((45 * 16) / 24))


A negatív számokat nem itt kell zárójelbe tenni, mert az a parancssorban zavart okoz (a bash visszadobja), tehát elég:


./muveletek -42 55 35 -30 = 126


erre is megtalálja:


(-42 * ((55 + 35) / -30))

((-42 * (55 + 35)) / -30)


Az összes többire semmi találatot nem ad, ezért komoly esély van rá, hogy a többi feladatban magában a példában hiba van. Persze én is elronthattam valamit az ellenőrző programban, de mivel a jó megoldásokat megtalálta (alternatív alakjukkal együtt mindkét esetben), ezért lehetséges, hogy mégsem rossz az ellenőrző program, ekkor viszont az 1. és 4. példa tényleg hibás (mármint maga a feladat), és a 3. is csak az előjelmódosítással együtt tekinthető jó példának.


Ha valaki nem bízik a bináris fájlban, a ghc-val (Glasgow Haskell Compiler-rel) tudja lefordítani a programot magának:


ghc --make -o muveletek Main

2010. okt. 6. 10:16
 7/8 anonim ***** válasza:

Picit elírtam. Nem harmadik, hanem negyedik.Szóval: a második megoldható, és a NEGYEDK (nem harmadik!) pedig csak az említett apró előjelmódosítás esetén oldható meg. Az összes többi példa megoldhatatlan. A két megoldható példa esetén két-két megoldás van, de az egyes megoldáspárok tagjai nem különböznek érdemben egymástól:



$ ./muveletek 108 204 -84 43 = -151


$ ./muveletek 106 45 16 24 = 76

(106 - (45 * (16 / 24)))

(106 - ((45 * 16) / 24))


$ ./muveletek 17 43 10 15 = 75


$ ./muveletek -42 55 35 30 = 126


Látszik, hogy csak a másodikra van megoldás, az első, harmadik, negyedik feladat megoldhatatlan. Most nézzük meg újra a negyediket, ami egyébként megoldhatatlan, de módosítsunk az előjelet az említett módon:


$ ./muveletek -42 55 35 -30 = 126

(-42 * ((55 + 35) / -30))

((-42 * (55 + 35)) / -30)


Így kaptunk itt is egy megoldáspárt. Akárcsak a második példa esetében, a megoldáspár itt is valójában egyetlen megoldás, amelynek van egy érdektelen alternatív alakja is.

2010. okt. 6. 10:27
 8/8 anonim ***** válasza:

Az első válaszoló vagyok.


Azért érdekelne a tanári megoldás is... :D

2010. okt. 6. 23:22