A barbi9 kérdése:

X^3-2x^2+x=1/9 oldd meg az egyenletet?


2023. jan. 5. 21:36
 1/6 anonim ***** válasza:
2023. jan. 5. 21:59
 2/6 anonim ***** válasza:
Biztos, hogy ez az egyenlet? Mert ennek nincs racionális megoldása.
2023. jan. 6. 02:15
 3/6 anonim ***** válasza:

Na akkor nem csak en akadtam el az algebrai modszernel pl itt:

×(×-1)^2=1/9

2023. jan. 6. 12:12
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

#3, elég lett volna WolframAlphába beírni, hogy lássuk, csak irracionális megoldások vannak (és azok sem a „jobb fajtából”)...

De van harmadfokú megoldóképlet, azzal lehet számolni.

2023. jan. 6. 14:05
 5/6 anonim ***** válasza:
Valoban, igazad van. (3-as voltam).
2023. jan. 6. 14:36
 6/6 Prokopf ***** válasza:

#3

(y^3)-(y^1)=1/3

[x=y^2, azaz "y" négyzetgyök "x"-nek felel meg, és "x" eleve nem lehet "0"] a többi levezethető, valóban irracionális megoldásokat valószínűsít.

Gyanítom, hogy ez egy rejtett tesztkérdés (kb. Ábel-díjas nehézségű), ha ugyanis valaki kibontja, egy roppant érdekes állítást vehet észre, amely kísértetiesen hasonlít a Collatz tétel egyik összetettebb típusú bizonyításához...

És mivel tudjuk, hogy a matematika egy zárt logikai tér, így szükségszerűen nem lehetnek benne véletlenek.

2023. jan. 12. 19:55