Hogyan kéne az alábbi egyenleteket megoldanom?


1) tg^2x + ctg^2x = tg x + ctg x

2) log3(x^3 + 4x^2 + x - 6) - 2log9(x + 3) = 2log3(gyök(3 - x))

-itt ez az eredmény jött ki nekem: x^3+5x^2+x-15, de ez nem tűnik jónak

3) (1 - cos x)^2 - 3sin^2 x <= 0

-itt ez az eredmény jött ki nekem: 4cos^2 x - 2cos x - 2 <= 0, erre próbáltam a másodfoku megoldóképletet, de elég érdekes lett



2022. dec. 31. 16:16
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

1) A kotangenseket átírod tangensekre, és egy másodfokúra visszavezethető egyenleted lesz)


2) Biztos nem jó, az x^3 ki fog esni menet közben.


3) Eddig jó. Mi „érdekes” jött ki?

2022. dec. 31. 16:35
 2/4 anonim ***** válasza:
100%
Illetve nem, nem tűnik el az x^3, elnéztem az előjelet.
2022. dec. 31. 16:37
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Most látom csak, hogy a másodiknál az alapok sem egyeznek meg...


Első körben átírjuk a 9-es alapú logaritmust 3-as alapúra a log(a)[b] = log(c)[b]/log(c)[a] képlet alapján, így kapjuk belőle ezt:


log(9)[x + 3] = log(3)[x+3]/log(3)[9], a nevező értéke 2, így ezt kapjuk:


log3(x^3 + 4x^2 + x - 6) - log3(x + 3) = 2log3(gyök(3 - x))


Rendezés és a logaritmusok eltüntetése után ez marad:


x^3 + 4x^2 + x - 6 = 9 - x^2, ezután


x^3 + 5x^2 + x - 15 = 0, szóval akkor jól csináltad.


A következő lépés itt eléggé nehéz, és sok ilyen feladatot kell csinálnia az embernek, hogy "belelássa" a dolgokat. Most azt tudjuk csinálni, hogy az 5x^2-et szétszedjük:


x^3 + 3x^2 + 2x^2 + x - 15 = 0


A jobb átláthatóság kedvéért:


(x^3 + 3x^2) + (2x^2 + x - 15) = 0


Az első zárójelben ki tudunk emelni x2-et: x^2*(x+3)

A második zárójelben lévő másodfokú kifejezést a tanult módon szorzattá tudjuk bontani: 2*(x+3)*(x-5/2)


Tehát itt tartunk:


x^2*(x+3) + 2*(x+3)*(x-5/2) = 0


És itt újra ki tudunk emelni (x+3)-at:


(x+3)*(x^2+2*(x-5/2)) = 0


És ezt az egyenletet már meg tudjuk oldani.


Ne felejtsd el a kapott megoldásokat tesztelni, hogy az eredetinek valóban megoldásai-e!


Bevallom őszintén, hogy nekem is kellett egy kis segítség, hogy rájöjjek a megfelelő szétbontásra. Ha az egyenletnek van egész megoldása, akkor van egy alternatív mód, amivel ki lehet szűrni a jelölteket, és nem is olyan nehéz. Egyszerűen így átalakítjuk az egyenletet:


x*(x^2 + 5x + 1) = 15


A bal oldalon egy szorzat van. Ha x egész, akkor az eredménye is egész lesz. Ez pedig csak úgy lehet, hogyha a két szorzótényező osztója a 15-nek az osztó lehet negatív is!), tehát a lehetséges számok: -15, -5, -3, -1, 1, 3, 5, 15. Nyilvánvaló okokból a pozitívak máris kilőve, így csak a negatívakat kell végigtesztelnünk. Erre azt kapjuk, hogy x=-3 megoldása ennek az egyenletnek, tehát valahogy úgy kellene bűvészkedni, hogy az (x+3) kiemelhető legyen.


Másik lehetőség egyébként, hogy új ismeretlent vezetünk be; ha x=-3, akkor egy x=t-3 helyettesítés esetén az egyenletnek t=0 megoldása lesz, és az azért jó nekünk, mert akkor ki fogunk tudni emelni t-t, így egy másodfokú egyenletet fogunk majd kapni.


A helyettesítés után ezt kapjuk:


(t-3)^3 + 5*(t-3)^2 + (t-3) - 15 = 0, elvégezve a rendezést:


t^3 - 4t^2 - 2t = 0, kiemeljük a t-t:


t*(t^2-4t-2) = 0, és ezt meg tudjuk minden gond nélkül oldani t-re, amiből majd az eredeti x-eket is megkapjuk.


De lehet polinomosztással is továbbhaladni, ha azt már tanultál.

2022. dec. 31. 17:18
 4/4 A kérdező kommentje:
újra átnéztem a 3. feladatot, kiderült elírtam valamit, a többinél pedig köszönöm a segítséget!
2023. jan. 2. 15:16