Hogyan oldom meg az alábbi magasabbfokú egyenletet?


Kérlek irjatok részletes levezetést!

[link]



2022. dec. 22. 15:01
 1/7 anonim ***** válasza:
16%
A nevezőben elvégzed a négyzetreemelést. (x²+10x+25, 28. oldal a sárga négyjegyű függyvénytáblázatban), aztán beszorzol vele. Utána rendezed nullára, és alkalmazod a másodfokú egyenlet megoldóképletét.
2022. dec. 22. 15:11
 2/7 anonim ***** válasza:
100%
#1, ebből negyedfokú egyenlet lesz...
2022. dec. 22. 19:16
 3/7 anonim ***** válasza:

Sokan gondolkodtam rajta, de nem sikerült rájönnöm. Remélem, hogy lesz megoldás, mert nagyon érdekelne.


Ha beírjuk a WolframAlphába:


[link]


Akkor az "Alternate form assuming x is real" szerint egy másodfokú egyenletté fog redukálódni a valós számok halmazán, de egyszerűen ötletem sincs, hogy ez miből jön ki (itt is próbáltam több dolgot, egyik sem jött össze).

2022. dec. 23. 00:32
 4/7 anonim ***** válasza:
59%

x²+25x²/(x+5)²=11

x²(x+5)²+25x²=11(x+5)²

x⁴+10x³+50x²=11x²+110x+275

Néhány órás gondolkodás és próbálkozás után, ha éppen rájövünk és felírjuk így, akkor szorzattá alakítható:

x⁴+11x³+55x²−x³−5x²=5(x²+11x+55)+6x²+55x

x²(x²+11x+55)−x³−11x²−55x=5(x²+11x+55)

x²(x²+11x+55)−x(x²+11x+55)=5(x²+11x+55)

(x²+11x+55)(x²−x−5)=0


1.

x²+11x+55=0

Ebben az esetben D<0, a valós számok között nincs megoldás.


2.

x²−x−5=0

x=[1±√(1+20)]/2

x1=(1+√21)/2

x2=(1−√21)/2


A feladat szerint helyettesítéssel kellene megoldani, próbálkoztam azzal is, de úgy sehogy nem jött össze.

2022. dec. 25. 18:00
 5/7 A kérdező kommentje:

#4

Köszöm a segítséged, de még nem tiszta néhány dolog számomra:

A (x+5)² való beszorzásnál miért szorzom meg x²et (x+5)²tel, ha már azon az oldalon megtörtént a beszorzás azzal,hogy eltünt a nevező?

Valmint

x²(x²+11x+55)−x(x²+11x+55)=5(x²+11x+55)ből hogyan kapom meg az alábbit?:

(x²+11x+55)(x²−x−5)=0

2022. dec. 28. 13:07
 6/7 anonim ***** válasza:

Az (x+5)²-tel az egyenlet minkét oldalát szorzod. A baloldalon az első tag az x², ezt is meg kell szorozni az (x+5)²-tel.

x²(x²+11x+55)−x(x²+11x+55)=5(x²+11x+55)

Mindkét oldalból levonod az 5(x²+11x+55)

x²(x²+11x+55)−x(x²+11x+55)−5(x²+11x+55)=0

Kiemeled az (x²+11x+55)-öt

(x²+11x+55)(x²−x−5)=0

2022. dec. 28. 13:13
 7/7 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a gyors választ!
2022. dec. 28. 13:16