Két szám aránya 5:6. Melyik ez a két szám ,ha 1. Szorzatuk 120, 2. Különbségük 130?


2022. okt. 21. 12:14
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Az ilyen arányos feladatoknál érdemes mindig arra gondolni, hogy ha az arányszámokat megszorozzuk x-szel, akkor a kapottak aránya megmarad. Vagyis (5x):(6x)=5:6, tehát a két szám 5x és 6x, már csak az a kérdés, hogy x helyére mit írjunk, hogy a másik feltétel is teljesüljön;


a) 5x * 6x = 120, ezt az egyenletet meg tudjuk oldani (Vigyázat! Két megoldása lesz.)


b) Mivel a két számot kétféle módon tudjuk egymásból kivonni, ezért két különálló egyenletet tudunk felírni;


6x - 5x = 130, valamint


5x - 6x = 130.


Tehát itt is kétféle megoldást fogunk kapni.

2022. okt. 21. 12:21
 2/4 anonim ***** válasza:

1. 5*6=30, annak négyszerese a 120, mivel 2*2 a négy, ezért a szorzattényezőket kettővel kell szorozni, azaz 10*12=120.


2. 6-5=1, a 130 130-szor ekkora, tehát 6*(130)-5*(130)=1*(130)

2022. okt. 21. 12:41
 3/4 anonim ***** válasza:

5:6 a számok aránya, így az egyik 5a, a másik 6a.

Különbségük 6a - 5a = 130.

Összevonva a = 130

vagy -a = 130, a = -130

Az 5a * 6a = 120 egyenletből az jön ki, hogy 30a^2 = 120, a^2 = 4, a = 2 vagy a = -2.

Összevetve az előző eredményekkel, ellentmondásra jutunk. Tehát a feladatnak nincs megoldása.

2022. okt. 21. 17:14
 4/4 anonim ***** válasza:
#3: ha egy feladatként értelmezzük. De ez két feladat.
2022. okt. 21. 19:16