Két racionális szám aránya 12:25 melyik ez a két szám ha a feladat: összegük 185, b feladat: szorzatuk 600, c feladat: különbségük 78 Valaki tud segíteni? Nem értem nem tudom hogyan kell kiszámolni.


2022. jan. 4. 16:01
 1/8 anonim ***** válasza:

x/y = 12/25


a) x+y = 185

x = 185 - y

(185-y)/y = 12/25 | *(185-y)

y = (25*(185-y)) / 12

y = (25*185 - 25y) / 12

y = (4625-25y) / 12 | *12

4625-25y = 12y

4625 = 37y | */37

y = 4625/37


x = 185 - (4625/37) | *37

37x = 37*185 - 4625

37x = 6845 - 4625

37x = 2220 | /37

x = 2220/37


Ellenőrzés: x+y = 4625/37 + 2220/37 = 6845/37 = 185 Helyes


Oldd a többit eszerint.

2022. jan. 4. 16:30
 2/8 A kérdező kommentje:
valaki kicsit egyszerűbben? XD amúgy köszönöm szépen a válaszodat próbálom értelmezni
2022. jan. 4. 16:51
 3/8 anonim ***** válasza:

A 37 egy prímszám, továbbosztani nem lehet, szóval ezt ennél egyszerűbben nem lehet megoldani.

Írd le ugyanezt lapra, gondolom érted hogy a / az osztás, ami előtte van az _ felé, ami utána azt alája írod nyilván.

A másik kettőt is így oldod meg, kiemeled az x-et a második képletből, és behelyetesíted az első képletbe. Ez egy egyszerű semmiség, csak számológép kell hozzá.

2022. jan. 4. 16:58
 4/8 anonim ***** válasza:

Egy lépést amúgy kihagytam, nem gondoltam hogy nem fogod érteni.

A negyedik sorban 1/(185-y)-al szorzod az egyenletet.

Így 1/y = 12/ (25*(185-y))

Az y így ennek a fordítottjával lesz egyenlő, tovább minden oké.

Hidd el nem lehet egyszerűbben.

Kapd elő a számológépet és számolj.

2022. jan. 4. 17:03
 5/8 anonim ***** válasza:

9. sor csak / jel - osztás

Amit | után írtam (mi mindig így jelöltük) azzal a művelettel az egész egyenletet végig osztod vagy szorzod.

Na érted?

2022. jan. 4. 17:05
 6/8 A kérdező kommentje:
igen köszönöm. :)
2022. jan. 4. 17:15
 7/8 krwkco ***** válasza:

"valaki kicsit egyszerűbben?"

Van két ismeretlened és két egyenleted.

Néha egyszerűbb egy dolgot kiszámolni, mint mások jelöléseit megérteni, vagy a gondolkodásába belehelyezkedni.

x/y=12/25=0,48 => x=0,48y

x+y=185 => 0,48y+y=185 => y=185/1,48=125 => x=0,48y=60

2022. jan. 4. 17:33
 8/8 krwkco ***** válasza:
Itt a => jelet, "amiből az következik, hogy ..." jelentéssel használtam.
2022. jan. 4. 17:36