Műveletek racionális számokkal?help!


Szorzás

Osztás

Kivonás

Összeadás


Törtet / jellel fogok jelezni.


Nem értem,leírok műveleteket,hogy kell megcsinálni?


(3/4 - 1/6) × 24-1

21/72-5/12

-4/15+7/75

7/8× 7

4:3/11

808,24:0,5



2021. okt. 5. 18:23
 1/2 anonim ***** válasza:

Hozd a törteket közös nevezőre.

Az elsőt megcsinálom:


(3/4 - 1/6) × 24-1


Az első tag (szorzás előtt) közös nevezője 12 lesz, mert az a 6 és a 4 legkisebb közös többszöröse. Ilyenkor a számlálót is meg kell szorozni annyival, mint amivel a nevezőt szoroztad, hogy értéke ne változzon. Tehát:


(9/12 - 2/12) × 24-1


Most már elvégezheted az első tagban a kivonást:


(9/12 - 2/12)=(7/12)


A műveleted most így néz ki: (7/12) × 24-1


Mivel a 24-1 nincs zárójelben, a következő, hogy a (7/12) × 24 műveletet elvégzed, az eredmény 168/12. Ha ezt az osztást elvégzed, 14-et kapsz. Ebből már csak az egyet kell levonnod, úgyhogy az eredmény:


13

2021. okt. 5. 19:29
 2/2 anonim ***** válasza:

Az első egyszerűbben is megoldható, ha először a zárójelben levőket megszorzod 24-gyel:

(3/4–1/6)·24–1=72/4–24/6–1=18–4–1=13

2021. okt. 5. 19:51