Egy számtani sorozatban ha meg van adva, hogy a5+a6+a7=72 és a10+a11+a12=87, mi alapján kéne elindulnom?

se a tankönyv, se a wikipédia, se online tankönyv nem mutatott ilyen gyakorló példát, főleg nem kidolgozva. tanácstalan vagyok, kérem segítsen valaki.
2022. szept. 16. 17:47
1 2
 1/11 A kérdező kommentje:
meg kell határozni a1-et és a differenciát.
2022. szept. 16. 17:48
 2/11 Pelenkásfiú ***** válasza:

a5 = a6 - d

a7 = a6 + d


a5 + a6 + +a7 = ...

Ezt próbáld felírni az első két sorom alapján, onnan szerintem menni fog. :)


(Ha nem, akkor szólj, hogy meddig jutottál!)

2022. szept. 16. 17:59
 3/11 A kérdező kommentje:

(a6-d) + a6 + (a6+d)


így gondoltad? (ez az egész egyenlő 72-vel?)

2022. szept. 16. 18:04
 4/11 Pelenkásfiú ***** válasza:

Igen. Ebből megkapod az a6-ot.

Utána kiszámolod az a11-et is.

Két tagból pedig már megvan a "d".

2022. szept. 16. 18:09
 5/11 A kérdező kommentje:
jaa, szal akkor -d+d=0, a6+a6+a6=72?!
2022. szept. 16. 18:20
 6/11 anonim ***** válasza:
0%

1. 5a+6a+7a=18a es akkor 18a=72

72:18=4

a=4 a masodikat is ugyan ugy. Pont most tanulnod en is ezt

2022. szept. 16. 18:25
 7/11 Pelenkásfiú ***** válasza:

#6 ???

a6... 6 az alsó indexben.. abból nem lesz 6*a.


#5 Igen. Elosztod 3-mal mindkét oldalt.

2022. szept. 16. 18:30
 8/11 anonim ***** válasza:
0%
#7 ez egy tok konnyu pelda nem kellenek ide semmilyen d-k meg indexek. Öszinten nem is tudom mit irtal De amit en leirtam szerintem az a helyes en is most tanulnod ezeket es mi igy tanuljuk
2022. szept. 16. 18:49
 9/11 Pelenkásfiú ***** válasza:
53%

#8 Mert fogalmad sincs róla, hogy milyen feladatról van szó.

Majd pár év múlva gyere vissza és megérted!

2022. szept. 16. 18:55
 10/11 A kérdező kommentje:
8-as, értjük mire gondolsz, de annak ehhez semmi köze. ez nem algebra, hanem számtani sorozatok témakör.
2022. szept. 16. 19:41
1 2