Szamtani sorozatban az n-t es az sn-t hogy tudom megkulonboztetni egymastol?

Mit jelent az n es az sn? Azt tudom hogy az n az n-edik tag az sn meg az osszes de mindig osszekeverem a szoveges feladatokban ezt a kettot

2020. nov. 7. 14:32
 1/5 anonim ***** válasza:

n: a sorozat n. tagja

Sn: a sorozat első n tagjának összege

2020. nov. 7. 14:36
 2/5 anonim ***** válasza:
0%
azt hogy :O
2020. nov. 7. 14:45
 3/5 A kérdező kommentje:
Tehat akkor az n es az an az ugyanaz?
2020. nov. 7. 15:24
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Nem.


Vegyük például a 3; 5; 7; 9; 11; ... számtani sorozatot. Általában a (számtani) sorozatokat {a(n)}-nel jelölik, a tagjai pedig a(1), a(2), a(3), ..., a(n). Esetünkben

a(1)=3, a sorozat 1. tagja

a(2)=5, a sorozat 2. tagja

a(3)=7, a sorozat harmadik tagja

stb.


Tehát az n a sorozat tagjának sorszámát jelöli, az a(n) magát a tagot.


Az S(n)-hez úgy tudunk jutni, hogy a tagokat összeadjuk az n-edik tagig. Például ha n=5, akkor


S(5)=a(1)+a(2)+a(3)+a(4)+a(5)=3+5+7+9+11=35.


Úgy tudod megkülönböztetni őket, hogy az összeghez a tagokat kell összeadnunk, míg a tagokat máshogyan szoktuk számolni.


Például ha egy színházban az első sorban 10 szék van, minden további sorban 2 székkel több, és 20 sor van összesen, akkor a sorozat tagjai: 10; 12; 14; ..., és ha az a kérdés, hogy hány szék van az egész színházban, akkor nem az a(20)-at kell kiszámolni (ami azt jelentené, hogy a 20. sorban mennyi szék van), hanem az S(20)-at.

2020. nov. 7. 15:35
 5/5 A kérdező kommentje:
Oh rendbeen igy mar ertheto, koszonom:)
2020. nov. 7. 18:59