Valaki segítene számtani sorozatban?

2 adat van megadva b9=325 b16=675 és az a kérdés mennyi az S14 és S30, de mivel nem tudom az a1 és az an-t ezért nem tudom hogyan kell megoldani, valaki segítene?

2015. szept. 23. 16:05
 1/2 A kérdező kommentje:
bocsánat b1 és bn*
2015. szept. 23. 16:08
 2/2 anonim ***** válasza:
100%

Ez a két adat éppen elegendő.


A számtani sorozat bármely két szomszédos tagja között azonos a különbség.

A 16. tag 7 hellyel van arrébb, mint a 9. (16-9=7)

Ez 7 köz, amelyek egyformák.

A 16. és a 9. tag értéke közt 350 a különbség (675-325=350). 7 köznyire vannak egymástól, így egy-egy köz (szomszédos tagok közti különbség) 350/7=50.

Vagyis, a differencia 50; de hosszúnak tartom leirkálni ezt a szót.


(A tagok: 9.=325, 10.=375, 11.=425, 12.=475, 13.=525, 14.=575, 15.=625, 16.=675.)


Az 1. tag és a 9. tag között 8 köz van. Minden köz értéke 50, így az 1. tag 8*50=400-zal kevesebb, mint a 9. A 9. tag 325, így az 1 tag 325-400 = -75.


Vagyis, b1 = -75.


Mennyi a 14. tag? Az 1. és a 14. tag között 13 köz van, 13*50=650; -75+650=575.

Mennyi a 30. tag? Az 1. és a 30. tag között 29 köz van, 29*50=1450; -75+1450=1375.

(Persze van rá képlet, aminek ez a gondolatmenete.)


Mennyi az első 14 tag összege?

(-75+575) * (14/2) = 500 * 7 = 3500. (Az ismert, „kifordítós”, „aláírós”, „párosítós” Gauss-módszerrel.)


Mennyi az első 30 tag összege?

(-75+1375) * (30/2) = 1300 * 15 = 19500.

2015. szept. 23. 20:58