Az a kérdés,hogy mi a sorozat első tagja?És,hogy mi a különbség?Az a betű utáni szám alsó index akar lenni.
a2+a5=19
a4+a9=37
a1=? d=?
2012. máj. 14. 19:42
1/3 anonim válasza:
Mivel an=a1+(n-1)d, ezért:
a2=a1+d
a4=a1+3d
a5=a1+4d
a9=a1+8d
Behelyettesítesz:
a1+d+a1+4d=19
a1+3d+a1+8d=37
Összevonod az egynemű tagokat:
2a1+5d=19
2a1+11d=37
A 2. egyenletből kivonod az elsőt:
6d=18
d=3
a1=2
2/3 anonim válasza:
Minden elem "d"-vel nagyobb, mint az elozo.
Vagyis:
a2 = a1 + d
a3 = a1 + 2·d
a4 = a1 + 3·d
a5 = a1 + 4·d
stb
innen pl az a2 es a5 kifejezeset berakod az elso egyenletedbe:
a2 + a5 = 19
(a1 + d) + (a1 + 4·d) = 19
2·a1 + 5·d = 19
ugyanigy a masodik egyenletet is kifejezed a1 es d segitsegevel, es lesz egy egyenletrendszered a1 es d ismeretlenekkel, ahonnan kiszamolhatod oket.
3/3 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat!
2012. máj. 24. 17:34