Aki tud legyen oly kedves és segítsen nekem, egyszerűen nem tudom megcsinálni!
Köszönöm
2009. szept. 6. 14:00
1/1 BKRS válasza:
A szamtani sorozat elso tagjat jelolje a, a kulonbseget pedig d.
A szokasos keplettel: Sn = n*a + n(n-1)d/2
Sn=2n^2 + 4n
ehat akkor:
n*a + n(n-1)d/2 =2n^2 + 4n
n*(a - d/2) + n^2*(d/2) = 2n^2 + 4n
n^2(d/2 - 2) = n*(4-a+d/2)
n*(d/2 - 2) = (4-a+d/2)
Ez minden n-re igaz, tehat d/2-2=0 (kulonben csak egyetlen n-re lenne igaz)
vagyis d=4
viszont akkor 4-a+d/2 = 0
vagyis a=6
Tehat a=6, d=4
Ellenorizzuk:
Sn=6n+4*n(n-1)/2 = 2n^2 +4n valoban megfelel a feladat feltetelenek.