holnapra kell!!! nagyon fontos!!!! nagyon megköszönném a segítségeket!! fogalmam sincs hogy kell megcsinálni!!2010. szept. 15. 18:18
1/2 anonim válasza:
Lehet, nagy hülyeséget írok, de:
a1+2d=3*(a1+d)
a1+2d=3a1+3d
d=-2a1
an=a1+(n-1)*d=a1+(n-1)*(-2a1)=a1-2a1*n+2a1=a1(3-2n)
2/2 anonim válasza:
Tökéletes, amit eddig csináltál, de még nincs vége.
Nem értettem, miért van az Sn-re vonatkozó összefüggés. Aztán leesett! Ugyanis az an=a1(3-2n) képletben az 'n' még ismeretlen, és Az Sn-ből ebből meg lehet határozni az értékét.
Az
2*Sn=(a1+an)*n képpletbe behelyettesítve az Sn, d és an értékeit, rendezés után egy szép másodfokú egyenlet áll elő, amiből 'n' meghatározható, és ezt az an képletébe behelyettesítve
an = -21*a1
a feladat megoldása.
DeeDee