lg 75=a
lg 45=b
lg 15=?
lg 15 öt kellene a , és b segítségével kifejeznem. Sok ötletem nincs, arra gondoltam hogy (a-b)/2 mivel 75-45=30
30/2=15, de gondolom hibás az elméletem..
2011. okt. 25. 18:10
1/4 anonim válasza:
Ez a feladat pont meg van a füzetemben! :D Leírom :)
2/4 anonim válasza:
lg 15 = lg (3*5) = lg 3 + lg 5
p = lg 75 = lg (3*5*5) = lg 3 + lg 5*5 = lg 3 + 2 lg5
q = lg 45 = 3*3*5 = lg 3*3 + lg 5 = 2 lg3 + lg5
p = lg3 + 2 lg5 -> lg3=p- 2lg5
q = 2 lg3 + lg5
2(p-2lg5)+lg5=q
lg5= (2p-q)/3
lg3=p- 2lg5
lg3=(2q-p)/3
tehát:
lg15 = lg 3 + lg 5 = (2q-p)/3 + (2p-q)/3 = (q+p)/3
3/4 anonim válasza:
Én így gondolkoztam:
75=3*5^2
45=3^2*5
15=3*5 Ebben 3 és 5 ugyanazon a hatványon van.
Ha 45*75 -öt veszem, abban is egyenlők a prímszámok kitevői, de harmadikon vannak, akkor köbgyököt vonok a szorzatból. Ugyanezt az eredményt írta le az előző válaszoló is.
4/4 A kérdező kommentje:
köszi! mentek a zöld kezek
2011. okt. 25. 20:21