Hogyan fejezzem ki a és b segítségével?


lg 75=a

lg 45=b

lg 15=?

lg 15 öt kellene a , és b segítségével kifejeznem. Sok ötletem nincs, arra gondoltam hogy (a-b)/2 mivel 75-45=30

30/2=15, de gondolom hibás az elméletem..


2011. okt. 25. 18:10
 1/4 anonim ***** válasza:
Ez a feladat pont meg van a füzetemben! :D Leírom :)
2011. okt. 25. 18:34
 2/4 anonim ***** válasza:

lg 15 = lg (3*5) = lg 3 + lg 5

p = lg 75 = lg (3*5*5) = lg 3 + lg 5*5 = lg 3 + 2 lg5

q = lg 45 = 3*3*5 = lg 3*3 + lg 5 = 2 lg3 + lg5


p = lg3 + 2 lg5 -> lg3=p- 2lg5

q = 2 lg3 + lg5


2(p-2lg5)+lg5=q

lg5= (2p-q)/3


lg3=p- 2lg5

lg3=(2q-p)/3


tehát:


lg15 = lg 3 + lg 5 = (2q-p)/3 + (2p-q)/3 = (q+p)/3

2011. okt. 25. 18:40
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Én így gondolkoztam:

75=3*5^2

45=3^2*5

15=3*5 Ebben 3 és 5 ugyanazon a hatványon van.

Ha 45*75 -öt veszem, abban is egyenlők a prímszámok kitevői, de harmadikon vannak, akkor köbgyököt vonok a szorzatból. Ugyanezt az eredményt írta le az előző válaszoló is.

2011. okt. 25. 19:13
 4/4 A kérdező kommentje:
köszi! mentek a zöld kezek
2011. okt. 25. 20:21