Hogyan oldanád meg ezt az egyenletrendszert?


x³ + 9x²y = 10

y³ + xy² = 2


Az látom, hogy x = y = 1 megoldás, de az összes valós kellene... vagy bizonyítani, hogy nincs más.



2022. máj. 11. 22:12
 1/6 anonim ***** válasza:
Ez nem egyenletrendszer, mert a kettő független egymástól. Lévén teljesen más változókat tartalmaznak. Külön-külön gyakorlatilag végtelen sok megoldása lehet az egyenlőségeknek.
2022. máj. 11. 23:20
 2/6 krwkco ***** válasza:

"Lévén teljesen más változókat tartalmaznak."

Mármint, hogy mind a kettő x-et és y-t?

2022. máj. 11. 23:23
 3/6 krwkco ***** válasza:

Nem tudom, hogy ez mennyire ad ötletet, de a wolframalfa meg tudja oldani:

[link]

Úgy tűnik a gyökökből, hogy kijött neki egy polinom, amiben volt egy elsőfokú tényező, egy másodfokú valós gyökökkel és még egy másodfokú, valós gyökök nélkül.

2022. máj. 11. 23:28
 4/6 anonim ***** válasza:

hivatalosan kikéne fejezni x-et pl a masodik egynletből, y^2 kiemeléssel egyszerűbb pl, aztán behelyettesitesz a az első be megvan y majd vissza másodikba y értékét és megvan x.

Valós gyöke ennek az 1 de imaginárius gyöke is van

2022. máj. 11. 23:29
 5/6 anonim ***** válasza:

Kellene tudni, hogy honnan várjuk a megoldásokat, mert ha az egész számok halmazán vizsgálódnánk csak, akkor lenne könnyebb megoldási mód is.


Ha y=0, akkor nincs megoldás. A második egyenletet tudjuk rendezni x-re:


x = (2-y³)/y², ezt be tudjuk helyettesíteni az első egyenletben az x-ek helyére:


((2-y³)/y²)³ + 9 * ((2-y³)/y²)² * y = 10, végezzük el az osztásokat:


(2/y² - y)³ + 9 * (2/y² - y)² * y = 10, végezzük el a hatványozásokat:


6 + 8/y^6 - 12/y³ - y³ + 9 * (4/y^4 - 4/y + y²) * y = 10, majd a zárójelbontást:


6 + 8/y^6 - 12/y³ - y³ + 36/y³ - 36 + 9*y³ = 10, összevonunk:


-30 + 8/y^6 + 24/y³ + 8y³ = 10, itt az y³=k helyettesítést alkalmazzuk:


-30 + 8/k² + 24/k + 8k= 10, rendezés után:


0 = 8k³ - 40*k² + 24*k + 8, érdemes 8-cal osztani:


0 = k³ - 5*k² + 3k + 1, ez az egyenlet pedig megoldható a harmadfokú egyenlet megoldóképletével, de mivel tudjuk, hogy k=1 megoldása, ezért (k-1)-et ki tudunk belőle emelni, ekkor ezt kapjuk:


0 = (k-1)*(k²-4k-1), ennek pedig további két valós megoldása: k=2-√5 és k=2+√5


Most mindegyik egyenletben helyettesítsünk vissza k helyére y³-öt, így:


y³=1, ennek valós megoldása y=1, a másik két komplex megoldás is megkapható a gyökvonással.


y³=2-√5, ennek valós megoldása y=köbgyök(2-√5), a másik két komplex megoldás is megkapható a gyökvonással.


y³=2+√5, ennek valós megoldása y=köbgyök(2+√5), a másik két komplex megoldás is megkapható a gyökvonással.


Az y ismeretében megkaphatóak a hozzájuk tartozó x-értékek is, innen már annak mennie kell.

2022. máj. 11. 23:40
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszi!
2022. máj. 12. 06:17