Mi a megoldása az egyenletrendszernek a valós számok halmazán?


(x-1)(y-1)(z-1)=xyz-1


(x-2)(y-2)(z-2)=xyz-2



2022. ápr. 17. 10:24
 1/4 krwkco ***** válasza:
0%

Két egyenlet, 3 ismeretlen. Csak olyan megoldás létezik, ahol az egyik ismeretlennel van kifejezve a másik kettő.

Vagy egészekre korlátozva az ismeretleneket: 1, 1, 1

2022. ápr. 17. 11:18
 2/4 anonim ***** válasza:

1:


(x-2)^2+(y-1)^2=0


Ez egy egyenlet két ismeretlennel, mégis egyértelmű a megoldás. Lehet, hogy a fenti is ilyen jellegű lehet.

2022. ápr. 17. 11:23
 3/4 dq ***** válasza:

legyen a:=x-1 b:=y-1 c:=z-1

I) abc = (a+1)(b+1)(c+1) -1

II) (a-1)(b-1)(c-1) = (a+1)(b+1)(c+1) - 2.


I) kibontva =>

0 = a+b+c+ab+bc+ac.


II) kibontva:

: abc - ab-ac-bc + a+b+c -1 = abc + ab+ac+bc + a+b+c -1

amiből

: ab+ac+bc = 0.


I és II összerakva ~> a+b+c = 0.


Ott tartunk hogy

: ab+ac+bc = 0

és

: a+b+c = 0,

ami két egyenlet, három ismeretlen, és a megoldását #1-re hagyom.

2022. ápr. 17. 12:20
 4/4 dq ***** válasza:

Na jó, lelövöm. Az utóbbi két egyeletből adódik, hogy

: 0 = (a+b+c) = (a+b+c)^2 = a^2+b^2+c^2 + 2(ab+ac+bc) = a^2+b^2+c^2,

ami azt jelenti hogy

: 0 = a = b = c,

azaz

: 0 = (x-1) = (y-1) = (z-1)

az egyetlen megoldás.

2022. ápr. 22. 18:31