Tudnátok segiteni ebben a logaritmusos egyenletrendszer megoldásában?


3log₈x+log₈y=4 (1)

6log₈x-log₈y=2 (2)


Akárhogyan is próbálom nem tudom megoldani, úgy hogy jó szám jöjjön ki, valahogy máshogy kell megoldani az ilyet mint a többit.



2022. jan. 9. 13:08
 1/2 anonim ***** válasza:

Ebben a formában is megoldható, de a saját érdekünkben érdemes a logaritmusos ismeretleneket lecserélni valami másik betűkre; például legyen


log₈x = s és log₈y = t, ekkor az egyenletrendszer:


3s + t = 4 }

6s - t = 2 }


Így egy lineáris egyenletrendszert kaptunk, amit könnyen meg lehet oldani. Érdemesebb a két egyenletet összeadni, ekkor t kiesik, és marad:


9s = 6, erre s = 6/9 = 2/3 adódik. Ezt írjuk vissza valamelyik egyenletbe, mondjuk az elsőbe;


3*(2/3) + t = 4, ennek megoldása t=2


Viszont nekünk x;y értékei kellenek, ezért az ismeretlenek helyére vissza kell írnunk az eredetiket;


s = 2/3, vagyis

log₈x = 2/3, ennek megoldása x=4.


t = 2

log₈y = 2, ennek megoldása pedig y=64


Tehát az egyenletrendszer megoldása: (x;y) = (4;64).


Ha leírod a te levezetésedet, akkor meg tudom mondani, hogy hol van benne a hiba.

2022. jan. 9. 13:35
 2/2 A kérdező kommentje:
Igazából szinte ugyanígy csináltam, csak gyanús volt nekem az hogy törtet kapok és azért gondoltam hogy nem jó. Meg valószínű a végén rosszul helyetesittem vissza. De mostmár értem. Köszönöm szépen a segitséget! ;)
2022. jan. 9. 20:08