Hogyan látod be, hogy √2+√3+√5 irracionális?


2022. máj. 6. 09:51
 1/10 anonim ***** válasza:
41%

egyszerű mind3 irracionális szám. 3 irracionális szám összege csak irracionális lehet

200iq köszönöm.

2022. máj. 6. 10:39
 2/10 anonim ***** válasza:
52%
Indirekt módon. Tedd fel, hogy az eredmény racionális, ami azt jelenti, hogy felírhatod a/b alakban. Számold ki, majd próbáld meg felírni, ellentmondásra fogsz jutni.
2022. máj. 6. 10:44
 3/10 anonim ***** válasza:
65%
#1, ha egy mínuszt elé teszel, akkor esetleg fedi a valóságot (-200iq). Ugyanis akárhány irracionális szám összege lehet racionális.
2022. máj. 6. 11:10
 4/10 anonim ***** válasza:
29%
aztán hogy? 3 irracionális szám összege hogy lenne racionális?? gondold át? össze adsz 2 irracionális számo az irracionális lesz hozzáadsz mégegyet az is. KIvéve ha a három szám EGYFORMA pl 1/3
2022. máj. 6. 11:14
 5/10 anonim ***** válasza:
59%
najó 2 irracionális szám összege lehet racionális de hacsak nem egyformák 3-é nem lehet.
2022. máj. 6. 11:14
 6/10 anonim ***** válasza:
78%

Tehát itt tartunk: irracionális+irracionális+irracionális.

Azt mondod, hogy két irracionális összege lehet irracionális, így irracionális+irracionális=irracionális, tehát


(irracionális+irracionális)+irracionális = irracionális+irracionális


Két irracionális szám összege lehet racionális, tehát a fenti összeg is. Ez azt jelenti, hogy három irracionális szám összege lehet racionális, és ezzrl a gondolatmenettel akármennyi irracionális szám összege lehet racionális.

2022. máj. 6. 11:24
 7/10 anonim ***** válasza:
89%
De például a log(6)[2]+log(6)[9]+log(6)[12] összeg is racionális, pedig tagjai mind irracionálisak. Logaritmusokkal sokkal könnyebb összeszedni az ilyen összegeket.
2022. máj. 6. 11:28
 8/10 anonim ***** válasza:
78%
najó akkor tévedtem
2022. máj. 6. 11:30
 9/10 anonim ***** válasza:
69%

Egyébként nem kell a/b alakban felírni; tegyük fel, hogy az összeg k, ahol k valami racionális szám, vagyis


√2+√3+√5 = k, vonjuk ki valamelyik tagot, például √5-öt:


√2+√3 = k-√5, emeljünk négyzetre:


2 + 2*√2*√3 + 3 = k^2 + 2*k*√5 + 5, vonjunk ki 5-öt és vonjunk össze:


√24 = k^2 + k*√20, osztunk k-val és kivonunk √20-at:


(√24)/k - √20 = k


A jobb oldalon egy racionális szám van, így kérdés, hogy a bal oldalon lévő is racionális-e, ezt már könnyebb belátni; ha egy számot négyzetre emelve irracionális számot kapunk, akkor a szám irracionális kellett, hogy legyen, tehát ha van egy kis szerencsénk, akkor irracionálist kapunk a négyzetre emeléssel;


((√24)/k - √20)^2 = 24/k^2 - 2*((√24)/k)*√20 + 20 = 24/k^2 + 20 - √(1920)/k


Nyilván az első két tag racionális, azok összege racionális. A harmadik tag a √(1920) miatt irracionális lesz (ennek bizonyítása már tényleg könnyű, azt most nem vezetem le), ezen a /k sem segít. Tehátnazt kaptuk, hogy racionális-irracionális, és köztudott, hogy ennek az eredménye mindig irracionális. Tehát a négyzetre emeléssel irracionálist kaptunk, így az eredeti is irracionális volt, ezzel pedig azt kaptuk, hogy irracionális=k, ami ellentmondás, mivel k eredetileg racionális volt. Tehát a k=√2+√3+√5 összeg is csak irracionális lehet.

2022. máj. 6. 12:10
 10/10 anonim ***** válasza:
75%

Sajnos van egy előjelhiba a levezetésben az első négyzetre emelésnél (ezzel gyakorlatilag azt vezettem le, hogy a √2+√3-√5 irracionális), de szerencsére csak át kell írni a megfelelő előjeleket, és ez nem befolyásolja nagyon a levezetést, tehát a lépések ugyanazok maradnak;


√2+√3+√5 = k, vonjuk ki valamelyik tagot, például √5-öt:



√2+√3 = k-√5, emeljünk négyzetre:



2 + 2*√2*√3 + 3 = k^2 - 2*k*√5 + 5, vonjunk ki 5-öt és vonjunk össze:



√24 = k^2 - k*√20, osztunk k-val és hozzáadunk √20-at:



(√24)/k + √20 = k



A jobb oldalon egy racionális szám van, így kérdés, hogy a bal oldalon lévő is racionális-e, ezt már könnyebb belátni; ha egy számot négyzetre emelve irracionális számot kapunk, akkor a szám irracionális kellett, hogy legyen, tehát ha van egy kis szerencsénk, akkor irracionálist kapunk a négyzetre emeléssel;



((√24)/k + √20)^2 = 24/k^2 + 2*((√24)/k)*√20 + 20 = 24/k^2 + 20 + √(1920)/k



Nyilván az első két tag racionális, azok összege racionális. A harmadik tag a √(1920) miatt irracionális lesz (ennek bizonyítása már tényleg könnyű, azt most nem vezetem le), ezen a /k sem segít. Tehát azt kaptuk, hogy racionális+irracionális, és köztudott, hogy ennek az eredménye mindig irracionális. Tehát a négyzetre emeléssel irracionálist kaptunk, így az eredeti is irracionális volt, ezzel pedig azt kaptuk, hogy irracionális=k, ami ellentmondás, mivel k eredetileg racionális volt. Tehát a k=√2+√3+√5 összeg is csak irracionális lehet.

2022. máj. 6. 12:16