Menyire jàrok rosz uton ezzel a matematikai feladattal?


Adott 4 ember. Mindenki felad egy szelvènyt. Minden ember 4 esemènyt fogad meg. Azonos esemènyt nem fogadhatnak meg.Mindenki szelvènyèn elmegy pontosan 1 mèrkőzès. Van egy 5. ember, aki minden szelvènyről 1 esemènyt fogad meg. Hàny % az esèlye, hogy nyerni fog.


4 szelvèny, 4 esemènyel.

4*4=16 az össz esemèny.


Az utolsó embernek 1 adott szelvènye marad, mert a többiek, megfogadtàk a meccseket.

Az 1.ember minden meccset megfogadhat. Tehàt 16*15*14*13

A 2.ember12*11*10*9

Az utolsó előttinek 8*7*6*5


összeszorzom ès kijön hogy hàny szelvènykombinàció jön össze.

1:43680

2:11880

3:1680

4:1

Ezeket összeadom:57240 db szelvèny jöhet ki.

ebből 4 et vàlaszt ki.

ès ezekbe mar benne van a vesztes is. Ki kell szàmolnom a vesztes szelvènyek szàmat, majd kivonni az ösz szelvènyből. A kivont eredmèny elosztomaz ösz szàmmal, ès megkapom % ban hogy menyi a nyerès esèly.

De gondolkozok egy olyanon hogy a 16 mecset fogad meg. tehàt 16*15*14*13=43680

ebbe benne van az 5 vesztes is. ami 5*4*3*2*1=120vàltozó.

kivonom 43680-120=43560

43560/43680*100= 97.72% a nyerèshez? az utóbbi menet közben gondolkoztam lehet kesze kusza....


2022. febr. 23. 09:46
 1/8 A kérdező kommentje:
* màrmint az 5. ember a 16 mecsből vàlaszt ès nem a szelvènyekből. Az meg hogy minden szelvènyről 1 elmegy, az azèrt kell hogy ki tudjam szàmolni, hogy hàny vesztes mecs van. ès benne van hogy 1 szelvènyen minden esemèny benne van.
2022. febr. 23. 09:58
 2/8 A kérdező kommentje:

màr irni se tudok....

tehàt hogy az egyik sxelvènyen minden esemèny vesztes les

2022. febr. 23. 09:59
 3/8 anonim ***** válasza:
Ott már mindenképp hiba van, hogy a negyedik ember csak 1-féle szelvényt adhat le, mert nem.
2022. febr. 23. 13:18
 4/8 anonim ***** válasza:

Kicsit átfogalmazom a feladatot, hogy jobban áttekinthető legyen;


Vegyünk egy 4x4-es táblát, amin így van 16 darab gomb. 5 barát a következőt játsza; az első barát megnyom 4 gombot, ezek a gombok pirosan világítanak. A következő is megnyom 4-et, ezek sárgán világítanak. Utána 4 gomb kék és 4 gomb zöld lesz. A megnyomott gombokat lefényképezik, ezután minden barát megnyom 1 gombot a saját színéből, amik kikapcsolódnak (ezek a vesztes meccsek). Az 5. barát a fénykép alapján kiválaszt 4 különböző színű gombot. Akkor nyer, hogyha a kiválasztott gombok közül mind világít.

Mi a valószínűsége, hogy az 5. barát csak világító gombot választ ki a képről?

2022. febr. 23. 13:27
 5/8 anonim ***** válasza:
*Az kimaradt, hogy már megnyomott gombot nem nyomhat meg a soron következő.
2022. febr. 23. 13:28
 6/8 anonim ***** válasza:

Igazából mivel fix az, hogy az első 4 fogadó pontosan 1 eseményt elbukik, ezért csak azt kell megnézni, hogy az 5. beletalál-e a nyertes eseményekbe.


Összes eset: 16*12*8*4 = 6144

Kedvező eset: 12*9*6*3 = 1944

Valószínűség: 1944/6144 = 0,31640625 = 31,640625% (pontos eredmény)


Tehát az, hogy az első 4 az elején hogyan fogad, teljesen lényegtelen.

2022. febr. 23. 13:39
 7/8 krwkco ***** válasza:

Az ötödik embernek 4 valamiből kell kiválasztani 1-et. A valamik közül 3 nyerő, 1 nem. Ezt 4-szer kell megcsinálnia egymástól teljesen függetlenül. Mi a valószínűsége, hogy mind a 4 valami, amit kiválasztott nyerő lesz?

0,75^4=0,31640625

2022. febr. 23. 14:19
 8/8 A kérdező kommentje:
4: igen, kb ez a feladat...
2022. febr. 23. 15:35