Mit lehetne kezdeni az alábbi feladattal?


Határozd meg a legkisebb n>=1 természetes szám értékét, amelyre az alábbi tört egyszerűsíthető:

(3n^2+2)/(2n^3+1)



#matematika #számelmélet #Négyzetszámok, köbszámok
2020. júl. 20. 18:40
1 2
 1/16 Adrian.Leverkuhn ***** válasza:
19%
Próbáld meg növekvő sorrendben behelyettesíteni a természetes számokat a kifejezésbe és amikor egyszerűsíthető törtet kapsz, kész vagy :)
2020. júl. 21. 06:35
 2/16 A kérdező kommentje:

Excellel behelyettesítettem a számokat 1-től 50.-ig, és az n=45 volt a jó. Csak hogy erre hogy jöttem volna rá enélkül, mert ez elvileg egy versenyfeladat, azt nem tudom. Euklideszi algoritmus kilőve, az n^3 és n^2 miatt.

Talán azt lehetne a törttel csinálni, hogy a számlálót beszorzom n-nel(ekkor a számláló és a nevező közös osztója ugyan az marad), és pici számolás útján kijön a számlálóban is és a nevezőben is egy harmadfokú kifejezés, csak ezzel se lehet kezdeni semmit(vagyis én nem látom, mit lehetne tenni).

Vagy esetleg osztási maradékokkal kellene próbálkozni? Vagy az nagyon sok munka lenne?

2020. júl. 21. 09:09
 3/16 anonim ***** válasza:
45 nem jo
2020. júl. 21. 22:44
 4/16 anonim ***** válasza:

3-asnak igaza van.


n=45 esetén:

6077/182251=0,03334412431207510521204273227582


Kipróbáltam 1000-ig, de egyik sem felel meg. Ha n=0, akkor a tört értéke 2, ha n=végtelen, akkor 0. Vagyis a tört értéke valahol 0 és 2 között lesz. Bár ezzel nem sokkal jutottunk előrébb. Fogós egy kérdés, sajnos én sem tudom a megoldást.

2020. júl. 22. 14:02
 5/16 anonim ***** válasza:
Te valamit nagyon félreértesz. A megoldás 104.
2020. júl. 22. 14:45
 6/16 anonim ***** válasza:

#5

A kérdező szerint 45, szerinted 104 a jó. Lehet, hogy félreértem, de tényleg érdekel a megoldás, elárulod?

2020. júl. 22. 15:06
 7/16 anonim ***** válasza:
Most akkor 104-et kipróbáltad vagy nem? Szerintem az 1000-nél kisebb.
2020. júl. 22. 20:46
 8/16 anonim ***** válasza:

Szerintem a tört akkor egyszerűsíthető, ha a számlálónak és a nevezőnek van legalább egy azonos törzstényezője.


Igaza van a kérdezőnek, az n = 45 esetén teljesül a fenti feltétel, ugyanis

a számláló: 6077 = 59*103

a nevező : 182251 = 59*3189


n = 104 esetén

a számláló: 32450 = 2*5*11*59

a nevező : 2.249.729 = 17*59*2243


Tehát ez is megfelel a feltételnek, de mivel a legkisebb természetes szám a kérdés, ezért n = 45 a megoldás.


Az algebrai megoldást - az 'n' meghatározása - nem sikerült megtalálnom, örülnék, ha valaki megtenné.

2020. júl. 23. 19:50
 9/16 Tom Benko ***** válasza:
Oszd el a nevezőt a számlálóval! (Polinomosztás, ha nem megy, szólj!)
2020. júl. 24. 00:12
 10/16 anonim ***** válasza:
Tisztelt Benko Mester! Köszönöm a tippet, de sajnos az osztás után sem látom a fényt az alagút végén :-( Megmutatnád a helyes utat?
2020. júl. 25. 18:08
1 2