[link]

2022. jan. 30. 15:26
 1/2 anonim ***** válasza:
31%
Annyi az egész, hogy cos(x)=sin(x+pi/2)
2022. jan. 30. 19:08
 2/2 anonim ***** válasza:

Bár az első le lett pontozva, nem mondott hülyeséget, mivel ez is egy lehetőség. A 2-esben látható feladatokhoz hasonló összefüggésekkel lehet előrébb jutni.


Amit konkrétan szoktak tanítani; hegyesszög szinusza megegyezik a hegyesszög pótszögének koszinuszával, vagyis sin(x)=cos(90°-x), radiánban pedig sin(x)=cos(pi/2 - x). Ugyanez fordítva is igaz, vagyis cos(x)=sin(pi/2 - x). Illetve természetesen a periódussal eltoltakra is igaz ugyanez, vagyis sin(x)=cos(pi/2 - x + k*2pi) és cos(x)=sin(pi/2 - x + k*2pi), minden esetben k helyére csak egész számok írhatóak.


Én azt szoktam ajánlani, hogy ilyen egyenleteknél mindig érdemes a szinuszt "átváltani" koszinuszra, mivel a megoldást le tudjuk egyszerűsíteni egy "+-"-szal, ezért mindegyiknél a sin(x)=cos(pi/2 - x + k*2pi) azonosságot használom;


a) A jobb oldalon lévő szinusz így írható át:


sin(x - pi/4) = cos(pi/2 -(x - pi/4) + k*2pi), vagyis


= cos(3pi/4 - x + k*2pi), tehát ezt az egyenletet kapjuk:


cos(x) = cos(3pi/4 - x + k*2pi)


És most jön az, amit az előbb írtam; mivel tudjuk, hogy cos(x)=cos(-x), vagyis egy szám koszinusza és annak ellentétének koszinusza is ugyanannyi, ezért csak annyi a dolgunk, hogy a négyzetgyökvonásnál tapasztalt "+-" szerint számolunk tovább;


x = +- (3pi/4 - x + k*2pi), innen tehát két egyenletet kapunk.


Egyik egyenlet (+):


x = 3pi/4 - x + k*2pi, ennek megoldása


x = 3pi/8 + k*pi, tehát ez az egyik megoldáshalmaz.


Másik egyenlet (-):


x = - (3pi/4 - x + k*2pi), zárójelbontás után


x = -3pi/4 + x + k*2pi, végül


0 = -3pi/4 + k*2pi, ez pedig ellentmondás.


A másik kettőt ez alapján próbáld megoldani.


A 3-as feladatban lévők eléggé komplikáltak, de nem lehetetlen őket megoldani;


a) Ha tudod a megfelelő addíciós képletet, akkor az lesz a trükk, hogy szorzunk (1/2)-del;


1/2 * sin(x) - gyök(3)/2 * cos(x) = 1/2


Tudjuk, hogy 1/2=sin(30°) és gyök(3)/2=cos(30°), ezért:


sin(30°) * sin(x) - cos(30°) * cos(x) = 1/2, majd szorzunk (-1)-gyel:


cos(30°) * cos(x) - sin(30°) * sin(x) = -1/2, itt pedig észrevehetjük, hogy a bal oldalon a cos(a+b) = cos(a)*cos(b)-sin(a)*sin(b) azonosság látható, ennek megfelelően a bal oldalt fel tudjuk írni cos(30°+x) alakban:


cos(30°+x) = -1/2, illetve radiánban:


cos(pi/6 + x) = -1/2, ez pedig nem okozhat kihívást.


Ha ezt esetleg nem vesszük észre, akkor a négyzetre emeléssel is lehet számolni; először rendezzük az egyenletet:


sin(x) - 1 = gyök(3)*cos(x), most négyzetre emelünk:


sin^2(x) - 2*sin(x) + 1 = 3*cos^2(x), itt használjuk a sin^2(x)+cos^2(x)=1 azonosságot a bal oldalon; rendezve az azonosságot: cos^2(x)=1-sin^2(x), így tehát


sin^2(x) - 2*sin(x) + 1 = 3*(1-sin^2(x))


Ez pedig egy másodfokúra visszavezethető egyenlet.


Arra viszont oda kell figyelnünk, hogy a négyzetre emeléssel születhettek gyökök, tehát a megoldáshalmazból ki kellene szitálni a hamis megoldásokat. Ennek a megoldási módnak ez a hátránya.


A másik kettő is megoldható négyzetre emeléssel, de ott más dolgokra kell odafigyelni.

2022. febr. 6. 15:38