Egy számtani sorozat első három tagjának összege -9, a harmadik, negyedik és ötödik tag összege pedig 39. Melyik ez a sorozat?


2022. jan. 3. 17:48
 1/2 anonim ***** válasza:

Először írjuk fel az állításokat matmatikailag;


a(1) + a(2) + a(3) = -9

a(3) + a(4) + a(5) = 39


A két egyenletnek egyszerre kell teljesülnie, ezért ezek egyenletrendszert alkotnak.


Az ilyen feladatokat jellezően úgy szoktuk megoldani, hogy a sorozat tagjait a(1) és d segítségével felírjuk, így a két egyenletben csak a(1) és d lesz az ismeretlen. Most:


a(1) + a(1)+d + a(1)+2d = -9

a(1)+2d + a(1)+3d + a(1)+4d = 39


Vonjunk össze az egyenletekben;


3*a(1) + 3d = -9

3*a(1) + 9d = 39


Ha a két egyenletet kivonjuk egymásból, akkor a(1) kiesik, ami marad:


6d = 48, erre d=8 adódik, tehát a sorozat differenciája 8.


Az a(1)-et úgy kapjuk, hogy valamelyik egyenletbe behelyettesítünk;


3*a(1) + 3*8 = -9, ennek megoldása a(1) = -11, tehát a sorozat első tagja (-11).


Ellenőrzés: írjuk fel a sorozat első 5 tagját;


-11 ; -3 ; 5 ; 13 ; 21


Az első három tag összege: -11+(-3)+5=-9, ez teljesül.

A harmadik tagtól kezdve a három tag összege: 5+13+21=39, ez is teljesül.


Tehát jól számoltunk, és a sorozat első tagja (-11), differenciája 8.

2022. jan. 3. 18:18
 2/2 anonim ***** válasza:
Írjad fel a számtani sorozat összegképletét az első három tagra és a harmadik-ötödik tagra. Kapsz egy lineáris egyenletrendszert. Ezt oldjad meg, megkapod az első elemet és a különbséget.
2022. jan. 3. 18:18