Oldjuk meg x-re és y-ra a valós számok halmazán az alábbi paraméteres egyenletet. a,b,x,y eleme R. De hogyan?


1. a/x + b/y = 2

2. 5/x - 1/y = 4



2021. szept. 20. 14:04
 1/6 anonim ***** válasza:

Ugyan úgy kell megoldani, mint egy sima egyenletrendszer. Úgy teszel, mintha "a" és "b" számok lennének, de közben figyelsz arra, hogy mi van, ha pl a=0, vagy van-e különbség b pozitív vagy negatív mivolta esetén.


A végén megoldásképen valami olyasmit kell megadnod, hogy:

x=F1, y=F2

ahol F1 és F2 olyan formulák, amiket már nem tudunk tovább egyszerűsíteni, és nem tartalmaznak x vagy y változót. a vagy b paraméter lehet bennük.

Amennyiben különbséget kellett tennünk valamilyen paraméterértékek között, akkor lehet feltétel is a megoldásban. Pl.:

Ha a=0 és b=0:

Az egyenletrendszernek nincs megoldás.

Ha a<0 vagy a=0, b=/=0:

x=F1, y=F2

Ha a>0:

x=F3, y=F4

2021. szept. 20. 14:19
 2/6 anonim ***** válasza:
0%
Nem adtad meg pontosan a feladatot. Egyenletrendszerről lehet szó esetleg, de mik az ismeretlenek?
2021. szept. 20. 14:20
 3/6 Pelenkásfiú ***** válasza:
100%

A feladatot valóban rosszul írtad, mert egyenletrendszert kell megoldani.

A #2-es kérdését nem értem. x és y az ismeretlenek, "a" és "b" a paraméterek.


Egyik lehetőség, hogy bevezetünk két új ismeretlent annak érdekében, hogy ne legyen "x" és "y" a nevezőben.

Legyen:

v = 1/x

w = 1/y


Ekkor az egyenletrendszerünk:

a*v + b*w = 2

5*v - w = 4


Az egyik lehetséges megoldást könnyű előállítani: szorozzuk meg az első egyenletet kettővel!

2a*v + 2b*w = 4

5*v - w = 4

Ebből: 2a*v + 2b*w = 5*v - w

Nyilván ez igaz, ha

2a = 5 és 2b = -1, vagyis a = 5/2 és b = -1/2

Ekkor:

w = 5v - 4

Térjünk vissza az eredeti x-re és y-ra:

1/y = 5/x - 4

Ebből egyszerű átalakításokkal levezethető, hogy:

y = x / (5-4x)

Még kikötés, hogy "5-4x" nem lehet 0 és x, valamint y sem az eredeti egyenletek miatt.


Folytatás a következő hozzászólásban...

2021. szept. 20. 15:06
 4/6 Pelenkásfiú ***** válasza:
100%

Folytatás.. maradva az alábbi egyenletrendszernél:

a*v + b*w = 2

5*v - w = 4


Az alsó egyenletből "tüntessük el" a "v"-t.

Ehhez szorozzuk meg az első egyenletet "5/a"-val!

5*v + (5b/a)*w = 10/a

5*v - w = 4


Vonjuk ki az első egyenletből a másodikat!

(5b/a+1)*w = 10/a - 4

Ebből már ki tudjuk fejezni a "w"-t:

w = (10/a-4) / (5b/a+1)

Térjünk vissza y-ra, ami ennek a reciproka:

y = (5b/a+1) / (10/a-4)

Hogy szebb legyen, szorozzunk meg a jobb oldali tört számlálóját és nevezőjét a-val:

y = (5b+a) / (10-4a)

10-4a nem lehet 0.


Innen már csak az x-et kell ugyanígy kifejezned.

2021. szept. 20. 15:15
 5/6 anonim ***** válasza:
0%
Ha nem írják, akkor honnan tudod, hogy melyik az ismeretlen, és melyik a paraméter?
2021. szept. 20. 15:47
 6/6 Pelenkásfiú ***** válasza:
100%
#5 Az "oldjuk meg x-re és y-ra a valós számok halmazán" nekem azt jelenti, hogy "x" és "y" az ismeretlen.
2021. szept. 20. 16:10