Tudnátok segiteni megoldani egy paraméteres egyenletet?

Határozd meg a k paraméter értékét úgy, hogy az x^2+2x-2k+3=0 egyenletnek legfeljebb egy valós gyöke legyen.

2019. máj. 22. 21:10
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Ezzel tudtam segíteni?

[link]

2019. máj. 22. 21:38
 2/2 anonim ***** válasza:
100%

Többféleképpen meg lehet oldani;


Az általános módszer az, hogy a diszkriminánst vizsgáljuk; akkor van legfeljebb egy megoldás, hogyha a másodfokú egyenlet megoldóképletében a diszkrimináns -a gyökjel alatti rész- 0 vagy negatív, tehát ezt kell megoldanunk:


b^2-4ac <= 0, ahol most a=1, b=2, c=-2k+3, behelyettesítés után egy egyismeretlenes egyenlőtlenséget kapunk, amit meg kell oldani k-ra.


Másik megoldás; nem nehéz rájönni, hogy ennek a függvénynek a minimuma x=-1-nél lesz (külön kérésre leírom, miből jön ki), ez viszont legalább 0 kell, hogy legyen, hogy ne lehessen két gyök; x helyére beírjuk a (-1)-et, ekkor ezt az egyenlőtlenséget kapjuk:


(-1)^2+2*(-1)-2k+3 >= 0

2019. máj. 23. 00:23