100,0 cm3 metán-etén-propén gázelegy 80,0 cm3 azonos állapotú hidrogén-klorid gázt addicionál. A kiindulási gázelegy 40,0 cm3 -ének elégetésekor 86,0 cm3 azonos állapotú CO2 keletkezik?


Számítsd ki a kiindulási gázelegy térfogatszázalékos összetételét és hidrogénre

vonatkoztatott sűrűségét?



2021. aug. 23. 15:09
 1/1 anonim ***** válasza:

Na, ugye akkor azonos állapotban a térfogat arányos az anyagmennyiséggel gázok esetén (Avogadro-törvény).

Tehát 1,0 cm3 etén 1,0 cm3 hidrogént addicionál (lásd egyenlet), hasonlóan 1,0 cm3 propén 1,0 cm3 hidrogént addicionál. A metán, mivel alkán, nem addicionál hidrogént. Tehát 80,0 cm3 az etén és a propén össztérfogata, 100-80=20,0 cm3 metán volt benne, tehát 20 V/V% CH4 volt benne.

40,0 gázelegyben 40,0*0,2= 8,00 cm3 metán volt, amiből 8,00 cm3 CO2 keletkezett (lásd metán égési egyenlete), ebből következtetünk arra, hogy a 86-8=78,0 cm3 CO2 a másik két szénhidrogénből keletkezett.

Legyen az etén térfogatszázaléka e, akkor a propén tf. százaléka 80-e (mivel ugye összesen az elején 100 cm3 volt).

Akkor a 40 cm3 elegyből volt ugye 8,00 cm3 metán, 40*e/100 (lásd százalékszámítás ugye) =0,4e cm3 etán és 40/100*(80-e)= (32 - 0,4e) cm3 propén.

1 cm3 eténből 2 cm3 CO2, míg 1 cm3 propénből 3 cm3 CO3 keletkezik, így felírható a következő egyenlet:

0,4e*2 + (32- 0,4e) * 3 = 78, mivel ugye az etén térfogatának kétszerese és a propén térfogatának háromszorosa adja a keletkező CO2-t (meg ugye ami a metánból van, de azt leszámoltuk már, azért 78 és nem 86).

Ezt az egyenletet megoldva e=45 (V/V%), a propén tf. százaléka 55. A hidrogénre vonatkoztatott sűrűség meg szerintem innen menni fog. Ha nem, vagy más kérdésed is van, írj nyugodtan itt is, vagy privátban! :)

Szép hetet! :)

Üdv

2021. aug. 23. 16:49