1 m^3 25C°-os és 0,1 MPa nyomású metánból és hidrogénből álló gázelegy tökéletes elégetése során 21356,7 KJ hőmennyiség szabadul fel?


1 m^3 25C°-os és 0,1 MPa nyomású metánból és hidrogénből álló gázelegy tökéletes elégetése során 21356,7 KJ hőmennyiség szabadul fel, miközben szén-dioxid-gáz és vízgőz képződik.

Számítsa ki a gázelegy anyagmennyiség%-os összetételét! (ΔkH(CH4)=-74,9 kj/mol ; ΔkH(Co2)=-394kj/mol; ΔkH(H2O,g)= -242kj/mol)


A megoldásban 50- 50%osnak kellene kijönnie, de nekem 65% jön ki....és nem értem miért!

Valaki eltudná részletesen magyarázni/ levezetni a számításokat?



2016. nov. 25. 15:29
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Hogyan próbáltad számolni? Hátha csak elszámoltad, segítek/segítünk észrevenni a hibát!
2016. nov. 25. 18:03
 2/5 A kérdező kommentje:

Hűű, köszii! :) Én úgy csináltam, hogy.:

V=1000dm^3 Vm=24,5 dm3/mol

Q=21356,7kj

n/n%=?

Felírtam az egyenletet:

CH4(g)+ 2O2(g)= CO2(g) + 2H2O(g)

Kiszámoltam ennek a reakcióhőjét, ami -803,1 KJ/mol lett.

2 H2(g)+ O2(g) = 2H2O(g)

Ennek pedig a reakcióhője: -484KJ/mol

Ennek alapján behelyettesítettem ebbe a képletbe: Q=n*reakcióhő1+n * reakc.hő2 így--> 21356,7 =n*803,1+ n*484 vagyis 21356,7 =1287,1n És az n-re 16,6 molt kapok. így betudok helyettesíteni az anyagmennyiséges képletbe: n/n%= (n(anyag) / n(összes)) *100 vagyis n/n%= (16,6/24,5)*100 és ebből az jön ki, hogy 67,72%, ami nem helyes megoldás!!! :(

2016. nov. 25. 19:07
 3/5 A kérdező kommentje:
Valamit ezer százalék, hogy elnézek, vagy elszámolok....de nem jövök rá, hogy mit..
2016. nov. 25. 19:08
 4/5 Arp Du ***** válasza:
100%

Q=n*reakcióhő1+ n* reakc.hő2

így helyettesíts be:

Q=n(CH4)*reakcióhő1 +n(H2)*reakcióhő2/2

n(CH4): mennyi mol CH4 ég el az 1.reakcióban, n(H2): mennyi mol H2 ég el a 2.reakcióban

n(összes)=n(CH4)+n(H2)

reakcióhő2: keletkezik 2 mol H2 égésekor,

1 mol H2: reakcióhő2/2, n(H2) mol: n(H2)*reakcióhő2/2


n(összes): 1000 dm3-ben levő molok száma

Vm=V/n -> n=V/Vm

n(összes)= 1000 dm3 /24,5dm3/mol =40,82 mol


n(összes)=40,82 mol= n(H2)+n(CH4)

átrendezve n(CH4)= 40,82 -n(H2)

behelyettesítés:

Q=n(CH4)*reakcióhő1 +n(H2)*reakcióhő2/2

21356,7= (40,82-n(H2))*803,1 +n(H2)*242

21356,7= 32778,5 -n(H2)*803,1 +n(H2)*242= 32778,5 +n(H2)*(-803,1+242)

21356,7-32778,5= n(H2)*(-561,1)

n(H2)=20,36

n/n%= n(H2)/n(összes)*100= kb.50

2016. nov. 25. 20:46
 5/5 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm!!! :)
2016. nov. 25. 21:41