Kata0403 kérdése:

Hány kg alumínium állítható elő óránként, ha alumínium-oxid olvadékot elektrolizálunk 5000 A áramerősséggel? Mekkora eközben az anód tömegcsökkenése, ha a keletkező gázelegy - szén-dioxid mellett - 20 % szén-monoxidot tartalmaz?


2016. aug. 31. 15:41
 1/1 anonim ***** válasza:
5000 amper az ugye azt jelenti, hogy másodpercenként 5000 coulomb töltés halad át az olvadékon. 1 óra az ugye 3600 másodperc (60*60) ami 5000*3600=18 millió coulomb. Mivel 1 mol töltés az 96500 C, ezért 18 millió C az 18000000/96500=186,53 mol töltés. De mivel az alumínium ionja az 3-szorosan pozitív, ezért 1 mol alumínium keletkezéséhez 3 mol töltésnek kell az olvadékon átáramlania, vagyis 186,53/3=62,18 mol alumínium állítható elő óránként. Viszont mivel nem az anyagmennyiség volt a kérdés, ezért ezt tömegre át kell számolni, amihez csak meg kell szorozni az alumínium moláris tömegével, amit a periódusos rendszerben találsz meg, hogy 27 g/mol, és ezzel beszorozva kijön, hogy m=n*M=62,18 mol * 27 g/mol = 1678,8 g ami kg-ra átszámítva 1,6788 kg. Érthető ez így? A feladat másik felét, majd később oldom meg. Ott az oxigénnel kell számolni, ami meg kétszeresen negatív töltésű, tehát abból meg feleannyi atom válik ki, mint töltés halad át az olvadékon.
2016. szept. 10. 15:47