Hány tömeg% alumíniumot tartalmaz az alumínium-oxid (Al2O3)? Hány tonna nyersvas állítható elő 200 tonna olyan vasércből, amelynek 70 tömeg%-a vas-oxid (Fe2O3)


Segítséget kérnék a két feladat megoldásában,már nem mostanában tanultam ezért nem nagyon emlékszem hogyan kéne elkezdenem.

A válaszokat előre is köszönöm szépen!



2015. ápr. 9. 19:50
 1/3 anonim ***** válasza:

M (Al) = 27 g/mol

M(O) = 16 g/mol


M(Al2O3) = 2*27+3*16= 102 g/mol


102 g anyagban van 2*27=54 g alamónium, akkó

100 g ban van X g


X = 100*54/102 = 52,94 g


C = 54,94%



M(Fe) = 55,85 g/mol


Reakció egyenlet -et most nem írunk csak ilyen gagyikát : Fe2O3 ---> 2 Fe + oxigén , magyarán megmondva a vasból vas lesz ( teccik érteni)


200 tonnának a 70% az 200*70/100=140 t



M(Fe2O3) = 2*55,85+3*16 = 159,7 g/mol


159,7 g anyagból 2*55,85=111,7 g vas

140 t -ból ....... X t


X = 111,7*140/159,7 = 97,92 t vas állítható elő

2015. ápr. 9. 22:13
 2/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen, maga biztos tanár lehet
2015. ápr. 9. 22:35
 3/3 anonim ***** válasza:
de lehet, hogy igazából Predator. Azok fejlettek, okosak és tisztában lehetnek a kémiával is.
2015. ápr. 12. 02:11