Egy alumíniumból és szénből álló keverék 1 móljának tömege 20 gramm. Hány darab alumínium atomot illetve szén atomot tartalmaz a keverék?

Segítsetek!!

2015. febr. 10. 20:33
 1/2 anonim ***** válasza:

1 mól anyag kb. 6*10^23 darab atomot jelent.

1 mól szénatom tömege kb. 12 g.

1 mól alumíniumatom tömege kb. 27 g.


Legyen x (0 <= x <= 1) mól szénatom a keverékben, ekkor 1-x mól alumíniumatom van benne.

Írjuk fel a következő egyenletet:


x * 12 g + (1-x) * 27 g = 20 g


Bal oldal: az x mól szénatom és az 1-x mól alumíniumatom tömegének összege

Jobb oldal: az 1 mól keverék tömege


Innen már csak meg kell oldani az egyenletet.

(a grammokat elhagyhatod)


12x + (1-x) * 27 = 20

12x + 27 - 27x = 20

7 = 15x

x = 7/15


Tehát 7/15 mól szénatom és 8/15 mól alumíniumatom van a keverék 1 móljában.

Ha 1 mólban kb. 6*10^23 darab atom van, akkor:

- 7/15 mól szénatom 7/15 * 6 * 10^23 darab szénatom

- 8/15 mól alumíniumatom 8/15 * 6 * 10^23 darab alumíniumatom


Már csak ezeket kell kiszámolni, és kész is vagy.

2015. febr. 11. 10:36
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm!!! :)
2015. febr. 11. 16:36