Egy hidrogénből és oxigénből áló gázelegy levegőre vontazkotó relativsűrűsége 0,8. Milyen a gázelegy térfogatszázalékos összetétele? (levegő átlagos moláris tömege 29g/mol.

sürgös lenne! köszönöm előre is!

2016. okt. 12. 18:18
 1/2 Arp Du ***** válasza:

Meg van adva a levegő, az oxigén és a hidrogén sűrűsége? Ezekből számoltam, de lehet hogy nem jól


relatív ρ= keverék ρ/ levegő ρ=

(x*ρ(H2) + (1-x)*ρ(O2 oxigén))/ ρ(levegő)

x: H2 tömeg%, 1-x: O2 tömeg%


levegő sűrűsége ρ=1,3 kg/m3

oxigén sűrűsége 1,31kg/m3

hidrogén sűrűsége 0,082kg/m3


(x*0,082+(1-x)*1,31)/1,3=0,8

(x*0,082+1,31-x*1,31)/1,3=0,8

(1,31-x*1,23)/1,3=0,8 ../*1,3

1,31-x*1,23=1,04

0,27=x*1,23

x=0,22 tömeg% hidrogén

0,78 tömeg% oxigén


ha a térfogatok aránya= anyagmennyiségek aránya

n(H2)/n(O2)=0,22g/ 2g/mol / 0,78g/ 32g/mol = 0,11/0,024

V/V%(H2) /(1-V/V%(H2)) = 0,11/0,024 =4,58

V/V%(H2)=4,58*(1-V/V%(H2))

V/V%(H2)=4,58-4,58*V/V%(H2))

5,58*V/V%(H2)=4,58

V/V%(H2)=4,58/5,58= 0,82

hidrogén: 82% térfogat%

oxigén: 28% térfogat%

2016. okt. 12. 23:15
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszonöm, ment a zöld :)
2016. okt. 14. 07:31