Egy gázelegy 45tömeg% ammóniát,50tömeg% nitrogént és 5tömeg% hidrogént tartalmaz, Mennyi a keverék átlagos móltömege és mennyi a levegőre vonatkoztatott sűrűsége? Hány térfogat% ammóniát tartalmaz?

2012. ápr. 21. 11:00
 1/5 bongolo ***** válasza:

Ammónia: Ma = 17 g/mol

Nitrogén: Mn = 28 g/mol

Hidrogén: Mh = 2 g/mol


100 g gázelegyben van:

45g NH3: na = 45/17 = 2,647 mol

50g N2: nn = 50/28 = 1,786 mol

5g H2: nh = 5/2 = 2,5 mol


n = 2,647+1,786+2,5 = 6,933 mol


Átlagos moltömeg:

Mivel 100g-ból számoltuk a mol-okat:

100g/6,933mol = 14,424 g/mol


Bármely gáz sűrűsége az átlagos moláris tömegének a 0,0446-szorosa (kg/m³-ben). Vagyis a moláris tömegek aránya az érdekes. A levegő átlagos moláris tömege 29 g/mol, tehát 14,424/29 = 0,497, vagyis kb. 1/2 a relatív sűrűség.


A térfogatok a molszámok arányában vannak (V=n·R·T/p, és ebből R, T és p ugyanaz), tehát az ammónia aránya:

na/n = 2,647/6,933 = 38,2 % (térfogat%)

2012. ápr. 21. 14:13
 2/5 A kérdező kommentje:
Köszi a választ,de a hidrogén moláris tömege nem 1g/mol?
2012. ápr. 21. 15:12
 3/5 A kérdező kommentje:
A levegő moláris tömege,hogy jön ki?
2012. ápr. 21. 15:41
 4/5 bongolo ***** válasza:

A hidrogén nem atomként, hanem H2 molekulaként van jelen, ezért a hidrogénmolekula moláris tömege 2 g/mol. Ezért lett a nitrogén is 28 g/mol, az is N2 molekula.


A levegő átlagos moláris tömege megtalálható mindenféle táblázatban, ha rákeresel Google-val, akkor is megtalálod sok helyen. Valószínű, hogy benne van a könyvedben is. Egyébként a GYK-n is volt már kérdés, olvasd el, itt ki van számolva:

http://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__hazife..

2012. ápr. 21. 18:53
 5/5 A kérdező kommentje:
köszi :)
2012. ápr. 21. 19:05