Ha egy egyenletnél kikötéseket csinálok, akkor nem kell ellenőrizni?


Pl : gyök alatt 10x-4 = x+7 akkor ha mind a két oldalra csinálok kikötést x>=0 akkor nem kelle ellenörizni?

matekérettségi holnap


2021. máj. 3. 19:38
 1/5 palfydanka ***** válasza:
19%
én úgy tudom, hogy azt nem kell leellenőrízni ami nem jó a kikötésnek, de ami megfelel a kikötésnek, azt le kell.
2021. máj. 3. 19:40
 2/5 anonim ***** válasza:
76%
Ha így van sqrt(10x-4)=x+7, akkor a feltétel x >= 0,4. Ez esetben az egyenlet mindkét oldala nemnegatív, így a négyzetre emelés ekvivalens átalakítás, így nem kell ellenőrizni.
2021. máj. 3. 19:45
 3/5 A kérdező kommentje:
Oké, köszi, a feladat csak fiktív, gyors írtam valamit.
2021. máj. 3. 19:46
 4/5 anonim ***** válasza:
83%

A kikötést nem kell ellenőrizni.

A kikötés miatt kiesett megoldásjelöltet nem kell ellenőrizni.

A megoldást ellenőrizni kell.

2021. máj. 3. 19:53
 5/5 anonim ***** válasza:
83%

Mondjuk ártani nem árt.


Egy másodfokú egyenletnél legfeljebb két értéket kaphatsz (leszámítva azt az esetet, amikor végtelen sok van), nem fog leesni a karikagyűrű az ujjadról, hogyha mindkét számra elvégzed az ellenőrzést.


Az ellenőrzés a TE megnyugtatásodra is van. Abból derül ki, hogy valamit elszámoltál-e vagy sem. Ugyanis előfordulhat, hogy például az x=6 megoldása az eredeti egyenletnek, de a kikötésnek ellentmond (ekkor a kikötést elrontottad).

2021. máj. 3. 20:06