Hogyan kell gyökvonást felírni hatványalakban?


2021. máj. 2. 09:21
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

a tegnapi kérdésednél már kaptál egy linket


amúgy a törtkitevő nevezője gyökkitevő lesz, a számlálója pedig a gyök alatt lévő kifejezés hatványkitevője


tehát gyök 2 az kettő az egykettedediken


vagy negyedikgyök 8 az 2 a háromnegyedediken

2021. máj. 2. 09:27
 2/4 A kérdező kommentje:
Például köbgyök x²=x^2/3?
2021. máj. 2. 10:20
 3/4 anonim ***** válasza:
igen
2021. máj. 2. 10:58
 4/4 anonim ***** válasza:

Alapvetően miért van ez; ha megnézünk néhány példát:


másodikgyök(2^6) = másodikgyök(64) = 8 = 2^3


harmadikgyök(4^9) = harmadikgyök(262144) = 64 = 4^3


nyolcadikgyök(6^16) = nyolcadikgyök(2821109907456) = 36 = 6^2,


akkor azt vehetjük észre, hogy az eredményt eg ylépésben úgy is megkaphatnánk, hogy a kitevőt elosztjuk a gyökszámmal, és ezzel az eredménnyel hatványozunk:


másodikgyök(2^6) = 2^(6/2) = 2^3


harmadikgyök(4^9) = 4^(9/3) = 4^3


nyolcadikgyök(6^16) = 6^(16/8) = 6^2


Ezután megnézték, hogy mi van akkor, hogyha ezeket elosztva az eredmény nem egész, és akkor mi van, és kaptak egy jól működő dolgot, szóval a hatványozást ki lehetett terjeszteni nem egész kitevőre is. Így alakult ki az, hogy az


"n"edikgyök(a^k) = a^(k/n) minden esetben használható (illetve akkor, hogyha a hatványalap pozitív, más esetben lehetnek problémák), és ezzel sikerült az exponenciális függvényt is folytonossá tenni.

2021. máj. 2. 11:31