Matematika házi feladatban tudnátok segiteni?


1.Anna, Béla, Cili, Dénes és Erik moziba mennek. Hányféleképpen tudnak leülni egymás mellé?

2.Egy sakkversenyen 8 versenyző játszik körmérkőzést (mindenki egyszer játszik mindenkivel). Lehetséges-e, hogy a verseny szünetében egy versenyző van, aki öt, kettő,aki három, egy, aki kettő és négy, aki egy mérkőzést játszott le? Válaszát indokolja!

3.A 294b egy olyan négyjegyű szám, amely osztható hattal. Adja meg b lehetséges értékeit!



2021. jan. 2. 14:01
1 2
 11/12 anonim ***** válasza:

Egyébként van egy sokkal rövidebb megoldás is; gondolati úton is rá lehet jönni, de könnyen levezethető a


log(a)[b] = log(1/a)[1/b] azonosság, vagyis ha a logaritmus alapjának és a logaritmus számának vesszük a reciprokát, akkor az érték ugyanaz marad, például:


log(3)[9] = 2, log(1/3)[1/9] = 2.


Ha ezt tudjuk, akkor így is levezethető az egyenlet:


log(2)[x^2] + log(2)[1/(4x)] = 0, használjuk az I. azonosságot:


log(2)[x^2 * 1/(4x)] = 0, egyszerűsítünk x-szel:


log(2)[x/4] = 0, és ennek is x=4 az egyetlen megoldása.


Ennek a hátránya az, hogy középszinten a fenti azonosságot nem tanítják, így azt külön be kell látni, hogy felhasználható legyen.

2021. jan. 2. 15:28
 12/12 anonim ***** válasza:

A levezetés lemaradt;


Definíció szerint log(a)[a^k]=k (az a-t a k-adik hatványra kell emelni, hogy a^k-nt kapjunk), természetesen a megfelelő kikötések mellett.

Nézzük, mi a helyzet akkor, hogyha vesszük a reciprokokat:

log(1/a)[1/a^k] = log(1/a)[(1/a)^k], és itt is látható, hogy a logaritmus értéke definíció szerint k.

Tehát log(a^k) = log(1/a)[1/a^k]

2021. jan. 2. 15:36
1 2