Elakadtam ebben a feladatban, ti hogyan oldanátok meg?

Létezik olyan n, amelyre 7 | 2^n - n teljesül?

2020. nov. 27. 16:13
 1/6 anonim ***** válasza:
0%
Nem. A 2^n prímtényezős felbontásában csupa 2-es szerepel. Akkor lenne 7-tel osztható, ha legalább egy darab 7-es prímtényező lenne benne. De garantáltan nincs.
2020. nov. 27. 16:19
 2/6 anonim ***** válasza:
100%
Nahát, hogy mit nem mondasz... Csak azt nem veszed figyelembe, hogy még ki is vonsz belőle n-et.
2020. nov. 27. 16:23
 3/6 anonim ***** válasza:
100%
n=11 esetén mi a helyzet?
2020. nov. 27. 16:27
 4/6 anonim ***** válasza:
Upsz, az elkerülte a figyelmem...
2020. nov. 27. 16:28
 5/6 anonim ***** válasza:
És 15, 16, 32, ...
2020. nov. 27. 16:37
 6/6 anonim ***** válasza:
100%

Azt kell tudni, hogy hatványozásnál a maradékok ismétlődni fognak. Szerencsére ez akkor is igaz, hogyha mindig hozzáadsz 1-et a számhoz.

Annyi a dolgod, hogy megvizsgálod 2^n és n 7-es maradékát, és megnézed a különbségeiket; ha lesz olyan, hogy ez a különbség 0 (mivel kivonás van), akkor van olyan szám, egyébként nincs.


2^n 7-es maradékai (n=0-tól kezdve): 1 2 4 1 2 4 1 2 4 ...

n 7-es maradékai: (n=0-tól kezdve): 0 1 2 3 4 5 6 0 1 ...


Mivel 2^n ciklusa 3, n ciklusa 7, ezért n=3*7=21-ig kell megnézned, utána a különbségek 21-es ciklusban fognak ismétlődni.


Tehát


1 2 4 1 2 4 1 2 4 1 2 4 1 2 4 1 2 4 1 2 4

0 1 2 3 4 5 6 0 1 2 3 4 5 6 0 1 2 3 4 5 6

1 1 2 (-2) (-2) (-1) (-5) 2 3 (-1) (-1) 0 (-4) (-4) 4 0 0 1 (-3) (-3) (-2)


Hoppá! Három találat is van;

-n=11-re 2^11 - 11 = 2037, osztva 7-tel 291, ami jó

-n=15-re 2^15 - 15 = 32753, osztva 7-tel 4679, ami szintén jó

-n=16-ra 2^16 - 16 = 65520, osztva 7-tel 9360, ami szintén jó.


Mivel azt is megállapítottuk, hogy a maradékok különbségei 21-es ciklusban periodikusak, ezért minden n=11+21*k, n=15+21*k és n=16+21*k alakú szám jó lesz, ahol k nemnegatív egész.

2020. nov. 27. 16:38