Hogy kell ezt a matek feladatot megoldani?


3^x²-6x-2,5=81√3


Azt sem értem, hogy mit kell csinálni azzal a 81√3 mal.



2020. dec. 9. 11:22
 1/3 anonim ***** válasza:

Nem ez akar az egyenlet lenni:


3^(x²-6x-2,5) = 81√3 ?


Mondjuk még így sem világos, hogy 81*√3, vagy nyolcvanegyedikgyök(3) van-e a jobb oldalon. Feltételezem, hogy az előbbi, így arra válaszolok.


Első körben a 81*√3 számot kell átírni 3-as alapú hatványként. Ha a gyökös tényezőt nem tudjuk átírni, akkor első lépésben emeljünk négyzetre:


(3^(x²-6x-2,5))^2 = (81√3)^2 = 81^2*3= 19683


A bal oldalon a tanultak alapján összeszorozhatóak a kitevők. A jobb oldalt így már át tudjuk írni 3 egész kitevőjű hatványaként, ami 3^9, tehát:


3^(2x²-12x-5) = 3^9


Az biztos, hogy ha a kitevők egyenlők, akkor a kifejezések is egyenlők. Viszont a 3^x exponenciális függvény szigorúan monoton, ami azt jelenti, hogy minden pozitív értéket pontosan egyszer vesz fel, így máshol nem is lehet megoldás, így csak ezzel kell foglalkoznunk:


2x²-12x-5 = 9


Ez pedig egy sima másodfokú egyenlet, amit remélhetőleg meg tudsz oldani.


Ha esetleg a jobb oldalon nyolcvanegyedikgyök(3) lenne, akkor 81. hatványra emelnénk, így az egyenlet (több lépés után):


3^(81*x²-486x-202,5) = 3 = 3^1, tehát


81*x²-486x-202,5 = 1 másodfokú egyenletet kell megoldani.

2020. dec. 9. 11:44
 2/3 anonim ***** válasza:
40%
Mindkét oldalból kivonni kell. (0-ra redukálás)
2020. dec. 9. 11:44
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm
2020. dec. 9. 11:48