Egy kétjegyű szám számjegyeinek összege 9. Ha a számjegyeket felcseréljük és az így kapott számot az eredetivel megszorozzuk, szorzatul 2268-at kapunk. Melyik ez a szám?


2020. dec. 6. 16:04
A kérdező szavazást indított:
.
.
5 szavazat
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
0%
Mivel a szorzat 8-ra végződik, ezért a lehetséges számok: 18, 24, 42, 81, ezeket kell csak tesztelni.
2020. dec. 6. 16:10
 2/11 A kérdező kommentje:
azt tudom, hogy a 24 lesz, csak azt nem tudom, hogy hogy kell felírni egyenletbe
2020. dec. 6. 16:12
 3/11 A kérdező kommentje:
ja nem
2020. dec. 6. 16:13
 4/11 anonim ***** válasza:
64%
36
2020. dec. 6. 16:20
 5/11 anonim ***** válasza:
64%
... vagy 63
2020. dec. 6. 16:21
 6/11 anonim ***** válasza:
64%
..., mert 36·63=2268
2020. dec. 6. 16:26
 7/11 anonim ***** válasza:

#2


24, 2+4=6, 6=!9


Szóval biztos nem a 24

2020. dec. 6. 16:32
 8/11 anonim ***** válasza:
84%

1. számjegy x

2. számjegy 9-x

A szám maga x-szer 10 (tízesek) + (9-x)-szer 1 (egyesek)

Tehát a szám: 10x+9-x, azaz 9x+9


Felcserélve 9-x tízesed és x egyesed lesz, tehát (9-x)-szer 10 + x-szer 1. Azaz 90-10x+x, tehát 90-9x


Ezeket megszorozva: (9x+9)(90-9x)=2268


Ez másodfokú egyenlet lesz, oldd meg!

2020. dec. 6. 16:44
 9/11 anonim ***** válasza:

Az számjegyek összege 9, így

18, 81

27, 72

36, 63

45, 45

Csak az 1. és a 3. esetben végződik a szorzat 8-ra. Csak azokat kell ellenőrizni.

18*81=1358

36*63=2268 Ez utóbbi a megoldás.

2020. dec. 6. 17:37
 10/11 anonim ***** válasza:

Azért vicces, hogy lepontoztatok. Egyenletet kért a kérdező, nem próbálgatással kell megoldania.


Azt már csak halkan súgom meg, hogy matektanár nagyok ;)

2020. dec. 6. 19:28
1 2