Valaki le tudná nekem egyszerűsíteni ezt a törtet?


Sziasztok!

6x^2+x-2

---------

-2x^2+5x-2


A vonalak az osztásjelet helyettesítik, előre is köszi.


2020. nov. 26. 13:58
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
Le. Hagyd a |<urva anyjába
2020. nov. 26. 14:01
 2/6 anonim ***** válasza:
53%
😂😂😂😂😂
2020. nov. 26. 14:02
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

A wolframalpha a barátod:

[link]


A keresett választ az "alternative forms" szekcióban találod.


Kifejezetten egyszerűsítésre is kérheted:

[link]


Ha számítási lépésekre vagy kíváncsi, azért már pro előfizetést kell venned. De amúgy az a lényeg, hogy megkeresed a számláló és a nevező gyökeit, ezzel szorzattá alakítod őket, és utána már látszik, mivel egyszerűsíthetsz.

2020. nov. 26. 14:09
 4/6 anonim ***** válasza:
100%
0-la
2020. nov. 26. 14:09
 5/6 anonim ***** válasza:

szorzattá alakítás (másodfokú polinom gyöktényezős alakja)

6x^2+x-2=6(x-1/2)(x+2/3)

-2x^2+5x-2=-2(x-1/2)(x-9)

Egyszerűsítés:

-3(x+2/3)/(x-9)=(-3x-2)/(x-9)

2020. nov. 26. 14:17
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2020. nov. 26. 15:20