Hogy kell egyszerűsíteni az x-5/5-x algebrai törtet?


2017. aug. 16. 22:02
 1/6 anonim ***** válasza:
(x-5) / (5-x) = -(5-x) / (5-x) = -1
2017. aug. 16. 22:09
 2/6 A kérdező kommentje:
El is tudnád magyarázni légyszí?
2017. aug. 16. 22:14
 3/6 anonim ***** válasza:
A számlálóból kiemelsz -1-et és akkor lehet egyszerüsíteni, mivel a 5-x van a számlálóban és a nevezőben is, (5-x)-szel egyszerüsítesz és voilá -1.
2017. aug. 16. 22:22
 4/6 anonim ***** válasza:
70%
Ha minuszjelet teszel a zárójel elé, a zárójelen belül az előjelek megfordulnak. (x-5) = -(-x+5) = -(5-x)
2017. aug. 16. 22:22
 5/6 anonim ***** válasza:

Az (x-5) az az (5-x)-nek az ellentéte. Ergo ha veszed az (x-5) ellentettjét, ami -(5-x), akkor tudsz vele egyszerűsíteni és így lesz a végeredmény -1.


A -(5-x) pedig úgy jön ki, hogy ha megfordítod a különbség tagjait, azaz veszed az ellentettjét, akkor egy mínusz jelet kell a zárójel elé írnod. Hogy miért kell minusz jel? Számolj utána: (5-7) = -2, -(7-5) = -2. Ha nem lenne ott a minusz jel, akkor +2 lenne a végeredmény, ami teljesen más, mint az eredeti különbség, tehát be kell még szoroznod -1-el, hogy ugyanazt jelentse a kifejezés.

2017. aug. 17. 22:35
 6/6 anonim ***** válasza:
Bocsi, nem ellentéte, hanem ellentettje.
2017. aug. 17. 22:36