0,2134=(x+75)^-1/3 -on idáig jutottam el.


Az eredeti egyenlet:

5/20(1+0,19)=62/63(x+75)^1/3

szoroztam 63-al majd osztottam 62-vel. És innentől nem megy, x-et kéne ugye kifejezni.


Azt tudom hogy a megoldás 7,7956 de a levezetés nincs megadva.

Hogyan jön ki x? Hogy kell az 1/3 kitevőt eltüntetni?


2020. okt. 6. 19:11
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:
72%

3-as jól leírta a megoldást, csak ő kerekítette az eredményt, de attól még jó a megoldása.


Itt van egy más fajta megoldás:


5/20(1+0,19)=62/63(x+75)^-1/3

0,21347=(x+75)^-1/3

Az (x+75)^-1/3 felírható így: 1/(x+75)^1/3

0,21347=1/(x+75)^1/3

Mindkét oldalt 3-dik hatványra emeled:

0,21347^3=1/(x+75)

Mindkét oldalt szorzod x+75-tel:

(x+75)0,21347^3=1

Kifejezed x-et:

x=1/(0,21347^3)-75

x=27,79554


Szerintem sem a pontos eredményt kellene a tanárnak nézni, hanem a megoldás elvét, ha az helyes, akkor felesleges kötözködnie, a kerekítésben.

2020. okt. 6. 21:00
 12/14 A kérdező kommentje:

Köszönöm!

Bocsánat ha akadékoskodtam de a prof elég szigorúan adja a pontokat.

2020. okt. 6. 22:30
 13/14 A kérdező kommentje:

Annyi kérdésem lenne még hogy ezt 0,21347=1/(x+75)^1/3 miért emelhetem 3.ik hatvanyra?

Azt én is tudom h igy is fel lehet irni hogy 1/(x+75)^1/3-on így is írtam át és nem jott ki.

Itt miért lehet 3ik hatvanyra emelni?

2020. okt. 6. 22:34
 14/14 anonim ***** válasza:
Mert ekvivalens átalakítás, a negatív számoknak is értelmezzük a köbgyökét, így nyugodtan 3.ik hatványra emelhetünk. Ha négyzetgyök állna ott, akkor már kikötéseket kellene írni, hogy négyzetre emelhessünk.
2020. okt. 7. 13:31
1 2