Hogyan lehet megoldani egy ötödfokú egyenletet?

1,2,3,4 vagy 5 megoldással. Ha egy megoldás van, akkor nagyon egyszerű, lineáris egyenlet. 5. gyököt kell vonni az x^5 tagból illetve a konstansból, majd meg kell oldani, számpiramis illetve binomiális tétel alkalmazásával. A többit nem tudom. Így a 100-ad fokú egyenletet is meg lehet oldani, ha egy megoldása van. 100. gyököt kell vonni.

#egyenlet #megoldás #ötödfokú #ötödfokú egyenlet megoldása
2020. jún. 12. 20:21
 1/4 anonim ***** válasza:
78%

4-nél magasabb fokú egyenletnek nincs megoldóképlete.


Ha komplex megoldásokat keresel, akkor minden n-edfokú egyenletnek n darab megoldása van.


Ha valós számokont keresed a megoldásokat, akkor bonyolultabb a helyzet.

Az x^5=a alakra vezető egyenletnek egy valós megoldása van. De például az

(x-3)(x^4+3)=0 ötödfokú egyenletnek is egy valós megoládsa van.


Az x^100=a egyenletnek

ha a<0, akkor nincs valós megoldása,

ha a=0, akkor egy valós megoldása van (0),

ha a>0, akkor két valós megoldás van (100. gyök 0, és mínusz 100.gyök a).

2020. jún. 12. 20:39
 2/4 anonim ***** válasza:
82%

Általában sehogy. Annyira nincs megoldóképletük, hogy nem is létezik! Ez egy bizonyított tétel.

Ha van valós megoldása, ami nem "szép" irracionális, akkor közelítő módszerekkel lehet megadni; például vegyük az


x^5-x-1 = 0 egyenletet. Ha próbálgatunk egy pár számot x helyére, akkor azt látjuk, hogy x=1 esetén a függvényérték -1, x=2 esetén a függvényérték 29. Mivel a függvény folytonos, ezért a Bolzano-Weierstrass tétel értelmében az [1;2] intervallumon (-1)-től 29-ig minden értéket felvesz, értelemszerűen a 0-t is. Tehát az biztos, hogy az [1;2] intervallumon legalább egyszer lesz megoldása ennek az egyenletnek. (Deriválással és függvényvizsgálattal az is belátható, hogy pontosan egy helyen veszi fel a 0-t).

Itt jön képbe az úgynevezett Newton-iteráció; ennek a lényege az, hogy az [1;2] intervallumot felezgetjük;

x=1,5 esetén a függvényérték 5,09375. A fentiek szerint így az [1;1,5] intervallumon kell, hogy legyen a 0. Most nézzük x=1,25 esetén mi a helyzet: a függvényérték 0,8017578125, így az [1;1,25] intervallumon lesz a gyök. Ezután jöhet az x=1,125, ekkor a függvényérték ~-0,45, ezzel most az intervallum alsó határát tudjuk növelni, és azt mondhatjuk, hogy az [1,125;1,25] intervallumon van a gyök. És ezt csinálhatjuk addig, amíg kedvünk tartja, vagyis tetszőleges közelségbe lehet jutni a zérushelyhez, de pontosan nem fogjuk megtalálni (nagyon ritkán ezzel a módszerrel el lehet jutni a gyökhöz, de többnyire nem vagyunk ennyire szerencsések).


Ha van egész megoldása, akkor tudunk egy kicsit trükközni;


x^5+2x^4+x^2+x-2=0


Alakítsuk így az egyenletet:


x*(x^4+2x^3+x+1) = 2


Ha x egész, akkor a bal oldalon két egész szám szorzata áll, ami csak úgy lehet, hogyha x osztója a 2-nek, tehát x lehetséges értékei: -2; -1; 1; 2. Ezeket végigpróbálgatjuk, és azt látjuk, hogy x=-2 lesz a megoldás.


Ha racionális megoldása van, akkor azt tudjuk mondani, hogy x=p/q, ahol azt tudjuk, hogy p osztója a konstans tagnak, q pedig a főegyütthatónak, egyébként relatív prímek. Például:


2x^5+x^4+2x^2-x-1=0, most legyen x=p/q:

2*(p/q)^5+(p/q)^4+2*(p/q)^2-(p/q)-1=0, ha úgy átalakítjuk, mint az előbb, akkor azt látjuk, hogy p osztója az 1-nek. A q-val kapcsolatos információhoz szorozzunk q^5-nel:


2*p^5+p^4*q+2*p^2*q^3-p*q^4-q^5 = 0, aztán így rendezünk:


q*(p^4+2*p^2*q^2-p*q^3-q^4) = -2*p^5


Ugyanaz a történet, mint az előbb, q osztója kell, hogy legyen a (-2)-nek, mivel p-nek (így p^5-nek) nem osztója, de még közös prímosztójuk sincs, mivel feltettük, hogy p és q relatív prímek. Tehát

p lehetséges értékei: -1; 1

q lehetséges értékei: -2; -1; 1; 2

Ezeket kell összeházasítani a létező összes módon ((-1)/(-2), (-1)/(-1), (-1)/1, ...), és megnézni, hogy az így kapott törtek közül lesz-e olyan, ami megoldása lesz az eredeti egyenletnek (egyébként a -1/2 lesz az).


Van még egy olyan közismert tétel, hogy Schönemann-Eisenstein-kritérium:


[link]


Ha ez telsejül, akkor nem kell bajlódnunk a fenti történettel, mivel nem lesz racionális megoldás.

2020. jún. 13. 02:05
 3/4 A kérdező kommentje:
2-esnek: logaritmikus kereséssel meg lehet találni a megoldást?
2020. jún. 13. 12:00
 4/4 anonim ***** válasza:
65%

Ha van valós megoldás, akkor esély van rá, hogy numerikus módszerekkel - így pl. logaritmikus kereséssel - a megoldásokat tetszés szerinti pontossággal meg tudod közelíteni.

Ahhoz, hogy így keresgélj, tudnod kell, hogy hány valós megoldás van. Meddig kell keresgélni.

2020. jún. 13. 16:52